AZS – jak dbać o skórę latem?
Atopowe zapalenie skóry to dokuczliwe i swędzące zmiany skórne, które w okresie letnim sprawiają nieco mniej problemów. Nie jest jednak powiedziane, że w tym czasie możemy zapomnieć o podstawowych zabiegach i żadne dolegliwości nie będą nam doskwierać. Skóra atopowa wymaga pielęgnacji przez cały rok. Jak możemy jej pomóc latem? Jakie zabiegi wspomogą leczenie w okresie wakacji?
1. Atopowe zapalenie skóry – reakcje alergiczne
W przypadku AZS należy szczególnie uważać na reakcje alergiczne substancji, które je wywołują. Uczulenie bowiem prowadzi do stanów zapalnych skóry i może zaostrzyć ich objawy. Skóra staje się wówczas cieńsza, podatna na zranienia, swędzi, traci wilgoć i zaczyna się łuszczyć. Początkowe zaczerwienienie, gdy zaczynamy je drapać, aby zmniejszyć dokuczliwe swędzenie, przemienia się w drobne skaleczenia.
Znalezienie przyczyny alergii, która wywołuje niechciane objawy AZS, nie jest jednak tak proste. Reakcje alergiczne mogą wywoływać proszki do prania lub inne detergenty, sierść zwierząt, roztocza, pyłki lub niektóre produkty spożywcze – cytrusy, mleko, jajka i inne. Znalezienie winowajcy AZS jest wielkim krokiem, aby móc poradzić sobie z tą chorobą.
2. AZS w okresie letnim
Lato to pora roku, podczas której skóra atopowa czuje się znacznie lepiej. Wszystko dzięki większej wilgotności powietrza, możliwości noszenia lekkich i przewiewnych strojów i większej ilości słońca. Słoneczna pogoda nie tylko korzystnie wpływa na naszą skórę, ale również na samopoczucie. Co więcej, osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry powinny w okresie wakacji skorzystać ze zmiany klimatu i wyjechać nad morze. Morski klimat kojąco wpływa na suchą i podatną na podrażnienia skórę.
W okresie letnim osoby z AZS powinny wiedzieć, że:
morska woda jest pozbawiona alergenów, ale po każdej kąpieli należy wziąć prysznic i nasmarować ciało ochronnym balsamem;
pot podrażnia skórę – nie przesadzaj z wysiłkiem fizycznym, odpoczywaj;
woda chlorowana zwiększa zaczerwienienia skóry atopowej – lepiej wybierać baseny z wodą ozonowaną;
wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić przynajmniej 60 proc.;
lepiej nie eksperymentować z jedzeniem, którego się nie spożywa na co dzień – może wywołać niepożądane reakcje alergiczne.
Musisz to wiedzieć
3. Atopowe zapalenie skóry a słońce
Wiele osób, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, może się zastanawiać, czy działanie słońca jest korzystne dla ich skóry. Otóż, warto wspomnieć, że promienie słoneczne działają na skórę atopową bardzo korzystnie. Z kąpieli słonecznych należy jednak korzystać z umiarem i rozsądkiem.
Przed położeniem się na plaży, skórę należy dokładnie pokryć kremem z filtrem ochronnym. Najkorzystniejsze są kosmetyki hipoalergiczne i z filtrem mineralnym, które nie uczulają, ale intensywnie nawilżają. Po opalaniu warto wziąć prysznic i zastosować silne nawilżenie w postaci oliwki.