Łagodzenie swędzenia - praktyczne sposoby
Swędzenie jest z pewnością najbardziej dokuczliwą dolegliwością związaną z atopowym zapaleniem skóry (AZS). Z biegiem lat występowanie tej choroby wzrasta, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Chociaż tej dermatologicznej choroby nie można wyleczyć, to warto wiedzieć, w jaki sposób zmniejszyć intensywność dolegliwości.
1. Jak powstaje swędzenie?
Dziś nadal nie do końca wiadomo, czym właściwie jest swędzenie. Objaw ten kwalifikuje się jako formę odczuwania bólu, ale może też być związany z zupełnie innymi doznaniami. Osoby, które borykają się z AZS, mają cieńszą i wrażliwszą skórę, a co za tym idzie, bardziej podatną na wszelkiego rodzaju czynniki drażniące. Prowadzą one do zaczerwienienia i łuszczenia się skóry, a w dalszej kolejności do swędzenia. Naukowcy uważają, że odpowiedzialny za swędzenie jest obecny w naszej skórze kanał jonowy o nazwie TRPA1, ale także histamina, czyli związek, który bierze udział w reakcjach zapalnych. Kiedy histamina zostaje wydzielona w dużych ilościach, to zaczyna drażnić zakończenia nerwowe, w wyniku czego powoduje ból i swędzenie. Sam świąd ma za zadanie chronić nas przed niebezpieczeństwami i informować, że coś złego dzieje się w naszym organizmie.
2. Błędne koło swędzenia
Drapanie się jest naturalną reakcją na swędzenie. Problem stanowi sytuacja, w której świąd spowodowany jest przez chorobę, tak jak w wypadku AZS, a dalsze drapanie swędzącej skóry powoduje jeszcze bardziej uporczywy świąd. Dzieje się tak, ponieważ efektem drapania są drobne ranki, których skutkiem są podrażnienia i infekcje. Te z kolei wywołują kolejne swędzące zmiany. Aby rozpocząć skuteczne leczenie, należy przerwać to „błędne koło” i walczyć z uciążliwą chęcią drapania.
3. Swędzenie uciążliwe szczególnie dla małych dzieci
Atopowe zapalenie skóry dotyczy już ponad 30% dzieci, z czego aż u 85% problem ten wystąpił w pierwszym roku życia. Podobnie jak u dorosłych, tak u dzieci, największym problemem jest swędzenie. Jednak o ile dorośli mogą zapanować nad drapaniem i zaognianiem stanu zapalnego swojej skóry, o tyle u dzieci jest to prawie niemożliwe. Aby pomóc dziecku, warto w codziennej pielęgnacji stosować preparaty odpowiednie dla skóry atopowej, które łagodzą swędzenie, koją podrażnienia skóry będące efektem stanu zapalnego, hamują rozwój bakterii charakterystycznych dla skóry atopowej i silnie nawilżają skórę. Swędzenie zwykle nasila się wieczorem i może powodować bezsenność, zmęczenie i drażliwość, warto wtedy zastosować preparat skoncentrowany głównie na łagodzeniu swędzenia, który przyniesie natychmiastową ulgę swędzącej i suchej skórze.
4. Substancje używane w łagodzeniu swędzenia
Zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych, należy stosować profesjonalną, codzienną pielęgnację skóry atopowej. Aby leczenie dawało rezultaty, konieczne jest, aby używane przez nas preparaty miały odczyn pH jak najbliższy naszej skóry. Warto też, aby w swoim składzie zawierały substancje, które pomogą nam w dolegliwościach AZS. Aby przeciwdziałać przesuszaniu skóry, a w konsekwencji swędzeniu, powinny to być lipidy, ceramidy i kwasy tłuszczowe. W celu zapobiegania samemu swędzeniu, stosowane przez nas leki powinny zawierać glicynę i selernicę, a kiedy dojdzie już do zapalenia skóry spowodowanego drapaniem – aloes i wyciąg z lukrecji. W razie zaostrzenia stanu naszej skóry warto po kąpieli zastosować balsam łagodzący swędzenie.
5. Jak unikać swędzenia i łagodzić je? – porady praktyczne
Oprócz stosowania preparatów polecanych dla skóry atopowej warto też inaczej zadbać o to, aby nasza skóra przestała swędzieć. Jeżeli nie można powstrzymać się od drapania, warto obciąć paznokcie na krótko, a na noc zakładać cienkie, bawełniane rękawiczki, które pozwolą ograniczyć odruchowe drapanie skóry. W ciągu dnia należy stosować na skórę chłodne okłady, które zapewnią nam ulgę. Można też pomyśleć o zakupie nawilżacza do sypialni. Pomoże on rozwiązać problem suchego powietrza, które podrażnia naszą skórę, powodując świąd.