Trwa ładowanie...

Leczenie kataru u niemowląt

Avatar placeholder
31.03.2021 16:01
Leczenie kataru u niemowląt
Leczenie kataru u niemowląt

Katar u rocznego dziecka czy młodszych maluchów może stanowić problem dla mamy, ponieważ uporczywy przeszkadza w funkcjonowaniu. Dziecko z katarem ma nie tylko trudności z oddychaniem, ale także ze spaniem i jedzeniem. U małych dzieci lekarze niechętnie sięgają po rozwiązanie farmakologiczne, ale są sytuacje, kiedy leki okazują się być niezbędne. Dziecko karmione piersią nie ma możliwości swobodnego oddychania – ani noskiem, ani buzią. Przed decyzją o włączeniu leków warto zapoznać się z domowymi sposobami na katar.

spis treści

1. Nieżyt nosa u małego dziecka

Jaka może być najczęstsza przyczyna kataru u malucha? Może być on spowodowany infekcją wirusową, zanieczyszczonym powietrzem, ale też alergią. Może być także efektem ząbkowania. Do pierwszych objawów, jakie można zaobserwować, zalicza się niepokój u malucha, częsty płacz, brak apetytu. W następnej kolejności pojawia się wydzielina albo przezroczysta albo mleczna, która może mieć różną konsystencję, np. gęstą. Nie wolno bagatelizować kataru, ponieważ nieleczony może zakończyć się poważnym schorzeniem, np. zapaleniem ucha środkowego, zapaleniem oskrzeli, a w skrajnych przypadkach zapaleniem płuc. W przypadku małych dzieci, które większość czasu leżą na plecach, katar spływa do gardła, ale może też trafić do ucha czy oskrzeli, a efektem tego może być stan zapalny.

Nieżyt nosa spowodowany jest infekcją wirusową
Nieżyt nosa spowodowany jest infekcją wirusową (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Sytuacja jest poważna, ponieważ małe dziecko nie jest w stanie samodzielnie wydmuchać noska, dlatego nawet najmniejsza wydzielina może spowodować infekcję. W momencie, kiedy do kataru dołączy gorączka, należy udać się do lekarza.

2. Jak leczyć katar?

Przede wszystkim trzeba zadbać o to, aby w mieszkaniu nie było suchego powietrza, ponieważ sprzyja ono rozwijaniu się infekcji dróg oddechowych. Optymalna temperaturą, jaką należy utrzymać w mieszkaniu, to 21ºC. Należy pamiętać o systematycznym wietrzeniu nie tylko pomieszczenia, w którym przebywa chore dziecko, ale też całego mieszkania. W okresie jesiennym i zimowym, gdy włączone jest ogrzewanie, warto kupić nawilżacz powietrza i uruchamiać go codziennie na 10–15 minut.

8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos
8 sprawdzonych sposobów na zatkany nos [13 zdjęć]

Zatkany nos utrudnia ci życie? Wiele produktów w opisie na ulotce zapewnia, że pozwoli ci pozbyć się

zobacz galerię

Aby ulżyć dziecku i ułatwić mu oddychanie, można kupić maść czy olejek na bazie olejków eterycznych. Tego rodzaju aromaterapia pomoże dziecku w swobodniejszym oddychaniu, a dodatkowo może zniwelować ewentualny kaszel. Istotną zasadą przy katarze jest podawanie dziecku większej ilości płynów, ponieważ mogą rozrzedzać wydzielinę i ułatwić jej odsysanie. Przy karmieniu naturalnym należy częściej przystawiać malucha do piersi, natomiast przy mleku modyfikowanym należy przepajać dziecko wodą lub herbatkami ziołowymi na bazie owoców dzikiej róży czy czarnego bzu. Maluch, który nie cierpi na alergię, może pić np. herbatkę słodzoną łyżeczką miodu, który ma właściwości nie tylko wzmacniające, ale i bakteriobójcze.

Domowym sposobem na katar są inhalacje. Mamy polecają takie z wykorzystaniem soli kuchennej, ponieważ ten rodzaj soli nie uczula. Gdy maluch nie jest alergikiem, można zrobić napar z ziół, np. z rumianku czy tymianku. Innym ziołowym rozwiązaniem jest maść majerankowa, którą smaruje się okolice nosa malucha, dzięki temu skóra nie będzie podrażniona ciągłym wycieraniem. Polecane są również krople z eukaliptusa czy z mięty, które – w małej oczywiście ilości – można wylać na poduszkę dziecka. Taki zabieg powinien znacznie ułatwić oddychanie.

Przy nieżycie nosa najważniejsze jest jego regularne oczyszczanie. Bardzo ważne, aby taki zabieg wykonywać przed tym, jak dziecko będzie jadło i przed pójściem spać. Dla maluchów poleca się zakraplanie soli fizjologicznej lub zapuszczanie roztworu wody morskiej. W przypadku dużego i uciążliwego kataru trzeba zastosować krople do nosa dla dzieci – trzeba jednak pamiętać, że krople nie powinny być zapuszczane dłużej niż trzy dni. Jeśli będą zapuszczanie dłużej, może dojść do polekowego nieżytu nosa. Do oczyszczania można stosować aspirator do nosa lub gumową tradycyjną gruszkę.

Musisz to wiedzieć

Przy katarze istotna jest pozycja dziecka. Nie zaleca się, aby leżało ono zupełnie na płasko. Głowa powinna być nieco wyżej niż reszta ciała. Bardzo dobrą pozycją jest ułożenie malucha na boku. Ważne jest także oklepywanie pleców dziecka, ponieważ w ten sposób usuwana jest wydzielina, która może znajdować się w dolnych drogach oddechowych. Gdy dziecko nie śpi, warto je układać częściej na brzuszek, ponieważ wtedy wydzielina będzie szybciej wypływała z nosa.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze