Trwa ładowanie...

Leczenie nerwicy – psychoterapia grupowa

Avatar placeholder
30.05.2017 11:21
Leczenie nerwicy – psychoterapia grupowa
Leczenie nerwicy – psychoterapia grupowa

Aby pozbyć się nerwicy, potrzebna jest niekiedy psychoterapia o charakterze grupowym. Ma to szczególne znaczenie dla osób osamotnionych. Praca w grupie może stworzyć choremu poczucie bezpieczeństwa.

spis treści

1. Charakterystyka psychoterapii grupowej

Psychoterapia grupowa działa na chorego w specyficzny sposób. Praca w grupie potęguje zrozumienie innych. Określona, mała społeczność charakteryzująca się podobnymi doświadczeniami wyznacza nowe reguły i zasady współdziałania. W ten sposób wymieniamy informacje, dyskutujemy i wspólnie szukamy dobrych rozwiązań.

Psychoterapia grupowa może pomóc zwalczyć nerwicę
Psychoterapia grupowa może pomóc zwalczyć nerwicę

2. W jaki sposób pomaga psychoterapia grupowa?

Uznaje się, że psychoterapia grupowa stanowi wzmocnienie psychoterapii indywidualnej i leczenia farmakologicznego. Grupa pomaga ukierunkować własną motywację, a także stwarza idealne warunki do zaakceptowania samego siebie. Wspólna praca nad własnymi lękami sprawi, że nasz powrót do zdrowia będzie jeszcze bardziej efektywny. Najczęściej grupy złożone są z 10 osób. Spotkania mają formę otwartą lub zamkniętą. Taka sesja odbywa się około 3 razy w tygodniu i trwa przez 2 godziny.

3. Typy psychoterapii grupowej

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Psychoterapia grupowa polega między innymi na odgrywaniu scenek (na przykład w terapii depresji dużą rolę odgrywa psychodrama). Sceny mogą mieć realną formę lub wynikać z marzeń i fantazji. Następnie cała grupa omawia i analizuje wszystkie treści. Odgrywa się także scenki pantomimiczne. W ich fabule największe znaczenie mają emocje. W ten sposób uczestnicy przekonują się, jakie reakcje emocjonalne są destrukcyjne.

Zobacz także:

4. Jak psychoterapia wpływa na chorego?

Psychoterapia grupowa to nauka funkcjonowania na tle określonej grupy społecznej. Spotkanie się z kimś, kto rozumie nasze dylematy, ma duże znaczenie dla powodzenia działań terapeutycznych. Wówczas padają różne pomysły i kierunki, które do tej pory były nieodkryte. Wzajemność stwarza większą szansę na oczekiwany efekt psychoterapii grupowej.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze