Trwa ładowanie...

Lekarka pokazała zdjęcie. Tak może się skończyć ukąszenie komara

Avatar placeholder
07.06.2024 19:59
Lekarka pokazała zdjęcia dzieci. To efekt ukłucia popularnego owada
Lekarka pokazała zdjęcia dzieci. To efekt ukłucia popularnego owada (Instagram, Facebook )

Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, znana w sieci jako "Mama Pediatra", umieściła w mediach społecznościowych wideo, w którym opowiada o konsekwencjach ugryzienia przez komara u dzieci. Niestety, nie u każdego malucha spotkanie z owadem kończy się jedynie na swędzącym bąblu na skórze.

spis treści

1. Efekt ukłucia komara u dzieci

Jak wyjaśnia Chmurzyńska-Rutkowska, zwykle po ukłuciu komara pojawia się normalna reakcja miejscowa: bąbel z zaczerwienieniem, który potem przekształca się w twardą, swędzącą grudkę.

- Ten świąd jest szczególnie dokuczliwy przez pierwsze dwa-trzy dni. Następnie objawy ustają, a całość zanika w ciągu tygodnia do 10 dni - mówi pediatra na Facebooku.

Lekarka zaznacza jednak, że w przypadku ugryzień komarów może się pojawić większa reakcja miejscowa.

Zobacz film: "Naturalny spray na komary"

- Mówimy wtedy o miejscowej reakcji alergicznej. Jak to wygląda? Zdecydowanie miejsce ukłucia jest bardziej zaczerwienione, bardziej obrzęknięte, może też być bardzo twarde i nadmiernie ucieplone. Potrafi być naprawdę duże, osiągać nawet 10 lub więcej centymetrów - mówi ekspertka.

Na potwierdzenie tych słów lekarka opublikowała - za zgodą rodziców - zdjęcia przedstawiające małych pacjentów z miejscową reakcją alergiczną usytuowaną w obrębie oczu. Dzieci na fotografiach mają opuchnięte, zaczerwienione powieki.

Efekt ukłucia komara
Efekt ukłucia komara (Mama Pediatra - Facebook)

Jak wynika ze słów "Mamy Pediatry", miejscowa reakcja alergiczna rozwija się w ciągu kilku godzin od ukłucia komara i zwykle sama ustępuje w ciągu 10 dni.

Dziecko po ukłuciu komara
Dziecko po ukłuciu komara (Mama Pediatra - Facebook)

2. Nie drap!

Chmurzyńska-Rutkowska przestrzega w swoim filmie także przed intensywnym drapaniem miejsca ukłucia owada, zaznaczając, że może to doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego.

- Nasila to stan zapalny, przez co może nasilać się ból i pieczenie. Dlatego tak ważne jest, aby nie rozdrapywać miejsca ukłucia - przypomina.

3. Szybka pomoc na świąd

Co pomaga na ukłucia komara? Lekarka zaleca zimny okład, np. z lodu, który zmniejsza obrzęk i świąd, a także preparaty przeciwświądowe dostępne w aptekach bez recepty.

- Na miejscowe reakcje alergiczne, czyli te większe odczyny, warto zastosować miejscowo maść z glikokortykosteroidem. Dodatkowo w silnym świądzie można zastosować leki przeciwhistaminowe doustnie - radzi na koniec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze