Trwa ładowanie...

Swędzi po ugryzieniu komara? Ratownik medyczny radzi, co robić

Avatar placeholder
12.05.2024 17:48
Dziecko pogryzły komary? Ratownik medyczny mówi, jak złagodzić przykre dolegliwości
Dziecko pogryzły komary? Ratownik medyczny mówi, jak złagodzić przykre dolegliwości (Getty Images, TikTok)

Pogoda zachęca do spędzania czasu na zewnątrz, co oznacza, że zaczęły grasować komary. Choć do dyspozycji mamy sporo środków odstraszających owady, nie zawsze uda nam się uniknąć ukąszenia. Co może w takiej sytuacji przynieść ulgę?

spis treści

1. Sposób na ugryzienie komara

Komary atakują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ukąszenie zwykle kończy się dużym i swędzącym bąblem. Doświadczenie to nie należy do przyjemnych, a szczególnie może doskwierać najmłodszym, którzy nie rozumieją do końca przyczyny.

Reakcja alergiczna po ugryzieniu komara może wprawić dzieci w spory dyskomfort, a czerwonych bąbli może pojawić się całkiem sporo. Czy istnieją metody, by złagodzić przykre dolegliwości? Jak najbardziej.

Zobacz film: "Sposoby na odstraszenie komarów. Dr Michał Sutkowski radzi, jak się ich pozbyć"

By uporać się ze swędzącymi ukąszeniami po komarach, wcale nie są potrzebne wyszukane specyfiki. Ratownik medyczny Rafał Kościołowicz podzielił się poradami, które przyniosą ulgę w takiej sytuacji.

W swoim nagraniu na TikToku zaleca, by miejsce ugryzienia zdezynfekować środkiem, który zawiera alkohol - płyn do dezynfekcji rąk, a nawet perfumy. Z pewnością coś takiego uda nam się znaleźć w domu.

@pierwszapomoc.net.pl Pierwsza Pomoc Jak pomóc sobie gdy zostaniemy pogryzieni przez komary #wyjazd #rodzice #podroze #dziecko #pomoc #bhp #kursy #kurs #rat #podróże # #ratownikmedyczny #wakacje #ratownictwo #zabezpieczanie #med #ratownik #pierwsza_pomoc #pierwszapomoc #komar #komary ♬ Epic Inspiration - AShamaluevMusic

- Ma to na celu obkurczyć naczynia krwionośne i spowolnić reakcję na jad - wyjaśnia Kościołowicz.

2. Łagodzenie reakcji alergicznej

Drugą radą ratownika medycznego jest przyjęcie Calcium, potocznie nazywanego wapnem. Wypicie roztworu może pomóc zmniejszyć reakcję alergiczną i ograniczyć swędzenie bąbli. Wapno znane jest ze swoich właściwości antyhistaminowych.

Rafał Kościołowicz zaleca także posmarowanie miejsca po ukąszeniu maścią przeciwhistaminową, która zmniejszy obrzęk i świąd. Złagodzi też stan zapalny, a najlepiej sprawdzi się ta na bazie hydrocortisonum.

Zanim jednak skorzystamy z któregokolwiek sposobu, warto upewnić się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Warto skonsultować się z pediatrą, by mieć pewność, że nie zaszkodzimy dziecku.

Przed wyjściem z domu warto też pamiętać o zastosowaniu środków odstraszających owady. Mamy możliwość zaopatrzenia się w gotowe specyfiki, ale istnieje też mnóstwo domowych metod.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze