Trwa ładowanie...

Lekarze myśleli, że to refluks. Krztusił się i wymiotował podczas każdego posiłku

Avatar placeholder
01.06.2022 12:23
Zdiagnozowano u niego wrodzoną wadę serca
Zdiagnozowano u niego wrodzoną wadę serca (Facebook)

Tahli już w trakcie ciąży dowiedziała się, że jej synek cierpi na przetrwały przewód tętniczy. Tydzień po porodzie stan malucha zaczął się gwałtownie pogarszać. Chłopiec przy każdym posiłku krztusił się i wymiotował. Lekarze nie potrafili powiązać objawów ze zdiagnozowanym schorzeniem i myśleli, że dziecko ma chorobę refluksową.

spis treści

1. Zdiagnozowano u niego wrodzoną wadę serca

Tahli Kershaw podczas badania w 20. tygodniu ciąży dowiedziała się, że jej dziecko cierpi na przetrwały przewód tętniczy (PDA).

Przetrwały przewód tętniczy (Przewód Botalla) to wrodzona wada serca polegająca na tym, że przewód Botalla, łączący tętnicę płucną z częścią zstępującą aorty, nie zamyka się u noworodka w określonym czasie po urodzeniu. W normalnych warunkach światło tego połączenia, między krążeniem płucnym a systemowym, zamyka się około drugiej doby życia dziecka.

Zdiagnozowano u niego wrodzoną wadę serca
Zdiagnozowano u niego wrodzoną wadę serca (Facebook)
Zobacz film: "Mały głos, wielka sprawa"

Poród przebiegł bez komplikacji. Jednak już tydzień później stan chłopca zaczął się gwałtownie pogarszać.

- Ralph krztusił się i wymiotował podczas każdego posiłku. Czasami tak bardzo, że stawał się siny - wspomina mama chłopca.

2. Lekarze myśleli, że dziecko ma chorobę refluksową

Początkowo lekarze myśleli, że to refluks wywołuje te niepokojące objawy u malucha. Jednak, mimo stosowania leków, stan chłopca stale się pogarszał. Cztery miesiące później Tahli udała się z nim na konsultację kardiologiczną, na której lekarz powiązał problemy z przyjmowaniem pokarmów z przetrwałym przewodem tętniczym.

Chłopiec przeszedł zabieg polegający na chirurgicznym zamknięciu przewodu tętniczego.

- Ralph niedługo skończy roczek, nadal dochodzi do siebie po operacji. Jest już w stanie normalnie jeść i pić. Jednak ciągle musimy go obserwować i reagować, gdyby działo się coś niepokojącego - tłumaczy mama chłopca.

Chłopiec krztusił się i wymiotował podczas każdego posiłku
Chłopiec krztusił się i wymiotował podczas każdego posiłku (Facebook)

3. Objawy i leczenie przetrwałego przewodu Botalla

Objawy przetrwałego przewodu tętniczego mogą być całkowicie niewidoczne, szczególnie jeśli przeciek jest niewielki. Jeśli przeciek jest spory, pojawia się niewydolność lewokomorowa i duszność u dziecka (szczególnie w trakcie karmienia). Charakterystyczne u dzieci z przetrwałym przewodem Botalla są nawracające infekcje płuc, a także obniżona wydolność oddechowa.

Przetrwały przewód Botalla może być wykryty dzięki osłuchowemu badaniu noworodka, gdyż wywołuje ciągły szmer osłuchowy serca, natomiast badanie EKG jest w stanie nasunąć podejrzenie tylko w przypadku dużego przecieku.

Leczenie przetrwałego przewodu tętniczego może obejmować farmakoterapię. Stosowane leki obniżają poziom prostaglandyn, które działają rozszerzająco na światło przewodu Botalla. Dzięki temu dochodzi do zamknięcia przewodu i jego zrośnięcia. Możliwe jest także leczenie operacyjne, czyli chirurgiczne zamknięcie przewodu tętniczego.

Jeśli ta wrodzona wada serca zostanie skorygowana, farmakologicznie lub chirurgicznie, zanim pojawią się powikłania, dziecko będzie miało dobre rokowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze