Lekarze twierdzili, że 13-latka umrze. Dzięki innowacyjnemu leczeniu pokonała raka
Nastolatka z Wielkiej Brytanii walczyła z ostrą białaczką limfoblastyczną T-komórkową. Lekarze nie dawali jej szans na przeżycie, więc poddała się eksperymentalnemu leczeniu. Na szczęście terapia się udała.
1. 13-letnia dziewczyna przezwyciężyła białaczkę
W maju ubiegłego roku Alyssa z Leicester w Wielkiej Brytanii usłyszała dramatyczną diagnozę. Lekarze rozpoznali u nastolatki ostrą białaczkę limfoblastyczną T-komórkową. Dziewczyna przeszła przeszczep szpiku kostnego i chemioterapię, które niestety nie przyniosły one oczekiwanych efektów.
Alyssa miała bardzo małe szanse na powrót do zdrowia, więc podjęto decyzję o wdrożeniu innowacyjnej terapii. Leczenie eksperymentalne polegało na przeszczepieniu komórek CD7 CAR-T.
Nowa metoda leczenie została opracowana przez lekarzy z Great Ormond Street Hospital. Na szczęście 28 dni po otrzymaniu komórek przez Alyssę, choroba uległa remisji i możliwe było ponowne przeszczepienie szpiku kostnego. Obecnie 13-latka czuję się coraz lepiej. Dziewczyna w końcu mogła opuścić szpital i wrócić do domu.
2. Nadzieja dla innych dzieci chorych na białaczkę
Jak powiedziała Kiona, matka młodej pacjentki, ma nadzieję, że ta powrót do zdrowia jej córki pokazuje skuteczność nowych metod leczenia, które będzie można zaoferować innym dzieciom chorym na białaczkę.
- To doskonała demonstracja tego, jak dzięki zespołom ekspertów i infrastrukturze jesteśmy w stanie połączyć najbardziej nowoczesne technologie w laboratorium z rzeczywistymi wynikami w szpitalu dla pacjentów. Jest to jak dotąd nasza najbardziej wyrafinowana inżynieria komórkowa, która toruje drogę innym, nowym metodom leczenia i tym samym lepszej przyszłości dla chorych dzieci - skomentowała immunolog prof. Waseem Quasim.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl