Trwa ładowanie...

Leki na zapalenie zatok

Avatar placeholder
12.05.2017 18:11
Leki na zapalenie zatok
Leki na zapalenie zatok

Pierwszym odruchem w przypadku wystąpienia bólu zatok jest sięgnięcie po tabletki. Można stosować różne lekarstwa na zatoki. Mogą one rozrzedzać wydzielinę lub obkurczać błony śluzowe nosa i zatok. Czasem jednak farmakoterapia nie wystarcza i może być konieczna punkcja zatok lub nawet ich endoskopia.

spis treści

1. Jakie są objawy zapalenia zatok?

Zatoki przynosowe mają postać jam i znajdują się w obrębie czaski. Otwory zwane ujściami zatok łączą zatoki przynosowe z jamą nosa.

Zapalenie zatok jest łatwe do poznania
Zapalenie zatok jest łatwe do poznania (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Możemy wyróżnić następujące zatoki przynosowe:

• klinowe;

• czołowe;

• szczękowe;

• komórki sitowe.

Zatoki przynosowe wysłane są błoną śluzową, która jest przedłużeniem śluzówki jamy nosowej. Wpływ zatok na nawilżanie, ogrzewanie i oczyszczanie wdychanego powietrza jest niezaprzeczalny. Zatoki są też barierą ochronną dla mózgoczaszki, a także dla oczodołów.

Kiedy pojawia się zapalenie zatok, zamykane są naturalne ujścia prowadzące do jamy nosa. Zaburzony zostaje też prawidłowy transport śluzu. Charakterystyczne jest to, że cały proces zapalny błony śluzowej zatok obejmuje swoim działaniem również nos. Najczęściej spotykanymi objawami zapalenia zatok są:

• zatkanie nosa połączone z intensywnym katarem;

• charakterystyczny ból głowy, któremu towarzyszy uczucie ucisku; ból staje się mocniejszy w momencie schylania;

kaszel;

gorączka;

• czasem pojawia się upośledzenie węchu.

2. Leczenie zapalenia zatok

Nie u wszystkich chorych cierpiących na zapalenie zatok lekarstwa przynoszą zamierzone efekty. Czasem, pomimo zastosowania odpowiedniego leczenia, zapalenie zatok może przechodzić w proces przewlekły. Kiedy ostre zapalenie zatok przynosowych przedłuża się, trzeba poszukać przyczyn tego stanu rzeczy. Bardzo często odpowiadają za to nieprawidłowości w budowie anatomicznej jam nosa oraz ujść zatok. Może być potrzebna punkcja zatok lub nawet interwencja chirurgiczna.

Musisz to wiedzieć

Chore zatoki można leczyć przy użyciu farmaceutyków. Dobiera się wtedy lekarstwa, które: • obkurczają naczynia błony śluzowej;

• rozrzedzają wydzielinę;

• mają działanie przeciwgorączkowe;

• mają działanie przeciwbólowe;

• mają działanie przeciwhistaminowe.

Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach do leczenia zapalenia zatok korzysta się także z antybiotyków. Zażywa się je z przepisu lekarza.

3. Udrożnianie zatok

Kiedy dokuczają nam przewlekłe lub nawracające zapalenia zatok, warto zdecydować się na leczenie operacyjne. Polega ono na tym, że odtwarzane są naturalne proporcje w budowie anatomicznej nosa i zatok. Podczas leczenia operacyjnego usuwane są także zmiany miejscowe, które zostały wywołane przez stan zapalny.

Endoskopia zatok jest to jedna z metod leczenia zabiegowego. Jest zabiegiem bardzo nowoczesnym oraz mało inwazyjnym. Endoskopowa operacja zatok dzięki temu, że lekarz może na monitorze obserwować pole zabiegu, jest zabiegiem bardzo skutecznym. Endoskop wprowadzany jest do wnętrza nosa i nie trzeba wykonywać żadnych nacięć na skórze. Proces gojenia po zabiegu jest bardzo szybki, gdyż endoskopia zatok obejmuje tylko tkankę, która została zmieniona zapalnie.

Bardzo skuteczne w leczeniu zatok jest też płukanie zatok. Można do tego celu wykorzystać system Hydrodebrider i użyć specjalnego narzędzia, które pozwala na endoskopowe udrożnienie zatkanych zatok. Stosuje się dwa rodzaje unikalnych końcówek, które zostały specjalnie skonstruowane, aby pasowały do zatok czołowych i zatok szczękowych. Końcówki do zatok szczękowych mogą wykonywać ruch w zakresie aż 270°, co pozwala na dokładne usunięcie zalegającej wydzieliny zapalnej. Pukając zatoki, można dostarczyć do nich odpowiednie lekarstwa i antybiotyki mające działanie miejscowe.

Do leczenia zatok można użyć też balonoplastyki, czyli cewnikowania endoskopowego zatok. Metodę tą stosuje się w naszym kraju już od 2008 roku. Balonoplastyka wypiera stosowane do tej pory w udrażnianiu zatok terapie zachowawcze. Jest to zabieg, który ma niewielki stopień inwazyjności. Wykonywany jest przy użyciu odpowiednich przyrządów, które są niewielkie, miękkie i zarazem bardzo giętkie. Używając ich, można delikatnie otworzyć zablokowane zatoki. Zabieg jest bezpieczny, gdyż nie są wymagane standardowe narzędzia chirurgiczne. Warto wiedzieć, że podczas balonikowania nie są usuwane żadne tkanki. Zabieg jest bezkrwawy i nie trzeba stosować opatrunków ani szwów.

Aby udrożnić zatoki, nie zawsze konieczne jest leczenie operacyjne. Czasem można też skorzystać z innych sposobów takich jak punkcja zatok lub mniej inwazyjnych, możliwych do przeprowadzenia niemal w każdych warunkach, inhalacji. Inhalacje na zatoki są stosowane, kiedy zapalenie zatok nie jest zbyt dokuczliwe.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze