Jak dbać o zatoki, aby nie chorować?
Zatoki są wypełnionymi powietrzem przestrzeniami wokół nosa i oczu. Podstawowym ich zadaniem jest podgrzewanie, oczyszczanie oraz nawilżanie powietrza, które wędruje do płuc. Zatoki odpowiadają też za chłodzenie mózgowia. U człowieka możemy wyróżnić zatoki szczękowe, zatoki czołowe, zatoki klinowe. Ważne jest prawidłowe dbanie o zatoki, bo w przeciwnym razie mogą pojawić się stany zapalne. W ich wyniku dochodzi do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania zatok.
1. Przyczyny i objawy chorób zatok
Bakterie i wirusy odpowiadają za pojawienie się zapalenia zatok. W wyniku infekcji pojawia się stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok. Stan zapalny występuje razem z obrzękiem, który odpowiada za blokowanie drożności połączenia jamy nosowej właśnie z zatokami. Powstaje podciśnienie, które sprawia, że wirusy i bakterie nie mają problemu z wnikaniem do zatok, w których gromadzi się wydzielina będąca doskonałym miejscem do rozwoju bakterii. Bardzo szybko się one namnażają, w wyniku czego pojawia się ucisk na tkankach. Pojawia się więc zapalenie zatok, a także gorączka. Jeśli za zapalenie zatok odpowiadają wirusy, można liczyć na łagodny przebieg choroby.
Do najczęściej spotykanych objawów zapalenia zatok można zaliczyć bóle głowy i twarzy, pojawienie się ropnej wydzieliny w nosie oraz ogólne pogorszenie samopoczucia. W przypadku, kiedy boli nas górna szczęka, można przypuszczać, że zaatakowane zostały zatoki szczękowe.
2. Rodzaje przebiegu zapalenia zatok
Zapalenie zatok może przebiegać na trzy różne sposoby. Różnią się one czasem trwania i sposobem leczenia.
Można wyróżnić:
• Ostre zapalenie zatok. Ten rodzaj nie trwa dłużej niż trzy tygodnie. Może się pojawić w wyniku przeziębienia lub infekcji wirusowej. Najczęściej pojawia się niespodziewanie. Objawy ostrego zapalenia zatok to najczęściej: gorączka, katar, pogorszenie samopoczucia, problemy z oddychaniem i ból głowy. Choroba trwa maksymalnie trzy tygodnie. Bardzo często następuje samoleczenie.
• Ostre zapalenie zatok nawracające. Ma podobny przebieg i objawy, jak ostre zapalenie zatok, jednak trwa znacznie dłużej. Ostre zapalenie nawracające może trwać nawet do trzech miesięcy.
• Przewlekłe zapalenie zatok. O przewlekłym zapaleniu zatok możemy mówić, kiedy objawy choroby utrzymują się dłużej niż trzy miesiące. Na dodatek, w przypadku tego rodzaju zapalenia, leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Ostre zapalenie zatok może mieć albo łagodny, albo ciężki przebieg. W przypadku łagodnego przebiegu objawy to: ból głowy lub twarzy, częściowo drożny nos, wydzielina cieknąca z nosa, utrzymujący się stan podgorączkowy, czasem kaszel. W przypadku ciężkiego przebiegu ostrego zapalenia zatok możemy zaobserwować, że pojawia się silny ból głowy lub twarzy, nos jest całkowicie niedrożny, pojawia się obfita wydzielina z nosa, może pojawić się temperatura wynosząca więcej niż 39°C.
3. Jak leczyć zapalenie zatok?
Można zaobserwować, że w niektórych przypadkach następuje samowyleczenie zapalenia zatok. Pojawia się ono, kiedy objawy przeziębienia lub infekcji wirusowej ustępują, a wraz z nimi mijają objawy nieżytu nosa oraz objawy zapalenia zatok. Aby nastąpiło samowyleczenie, objawy zapalenia nie mogą rozwinąć się w powikłania bakteryjne. Nie zawsze konieczne jest też leczenie farmakologiczne. W niektórych przypadkach pomocne jest płukanie zatok. Pozwala usunąć zalegającą w nich wydzielinę i przynosi natychmiastową ulgę. Jest ono zaliczane do zabiegów mało inwazyjnych.
Zatoki mogą być także leczone przy użyciu odpowiednich lekarstw. Mogą to być niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ale stosuje się także lekarstwa, które wpływają na rozrzedzanie flegmy, środki wpływające na obkurczanie błony śluzowej, a także preparaty pseudoefedryny.
Musisz to wiedzieć
Natomiast leczenie ostrego zapalenia zatok, z powikłaniami bakteryjnymi, jest znacznie cięższe. Przez dwa tygodnie należy przyjmować antybiotyki. W procesie leczenia powinno zostać usunięte zakażenie bakteryjne. Ma to na celu zapobiegnięcie powikłaniom oraz pozbycie się wszelkich symptomów choroby, które mogą być powodowane przez bakterie.
Jeśli przyczyną zapalenia zatok są wirusy, leczenie jest bardzo proste. Wirusowe zapalenie zatok zazwyczaj ustępuje po pięciu dniach i wystarczy stosować lekarstwa, które łagodzą objawy.
4. Sposoby domowe na zatoki
Lecząc chore zatoki, można stosować sprawdzone metody domowe. W leczeniu zatok doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju inhalacje ziołowe, gorące kąpiele, a nawet sauna. Należy pamiętać, aby nie wychodzić w zimne dni bez czapki. Brak nakrycia głowy jest najczęstszym powodem powstawania bólu zatok. Wiadomo, że łatwiej jest zapobiegać chorobom, niż je leczyć.