Łuszczycowe zapalenie stawów
Łuszczycowe zapalenie stawów najczęściej pojawia się u osób chorujących już na łuszczycę. Inaczej nazywane jest łuszczycą stawową. Na taką chorobę stawów choruje ok. 20-30% osób chorych na łuszczycę. Wyróżnia się kilka rodzajów łuszczycy stawów. Towarzyszą im także różne rodzaje łuszczycy, ale najczęściej łuszczyca zwyczajna. Istotne jest wczesne rozpoznanie i leczenie łuszczycowego zapalenia stawów.
1. Objawy łuszczycowego zapalenia stawów
Łuszczycowe zapalenie stawów często mylone jest z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Aby móc podejrzewać istnienie łuszczycy stawowej, powinny występować następujące symptomy:
- współistniejąca łuszczyca skóry u pacjenta lub u członka rodziny,
- brak guzków reumatoidalnych,
- brak czynnika reumatoidalnego,
- niesymetrycznie występujące zapalenie kilku stawów lub tylko jednego stawu.
Klinicznie wyróżnia się pięć rodzajów łuszczycowego zapalenia stawów. Są to:
- Typ I – zapalenie stawów międzypaliczkowych dalszych – pojawia się średnio u 5-10% przypadków,
- Typ II – łuszczyca wielostawowa stóp i dłoni, typu reumatoidalnego – występuje w 15-25% przypadków,
- Typ III – postać okaleczająca stawów międzypaliczkowych bliższych i dalszych – 5% przypadków,
- Typ IV – zapalenie jednego stawu lub niesymetrycznie pojawiające się zapalenie kilku stawów – występuje najczęściej, bowiem w 50% przypadków,
- Typ V – osiowe zapalenie stawów z zapaleniem kręgosłupa lub stawów krzyżowo-biodrowych.
Łuszczyca stawowa w większości przypadków pojawia się jako powikłanie innego rodzaju łuszczycy, np. łuszczycy zwyczajnej. W innych przypadkach ujawnia się jako pierwsza, jeszcze przed innym typem łuszczycy. Łuszczycowe zapalenie stawów zwykle obejmuje stawy kończyn dolnych i górnych, ale zmiany w stawach mogą niekiedy pojawić się także w stawach kręgosłupa, powoując ból kręgosłupa i okolicy biodrowo-krzyżowej.
Do typowych objawów choroby należą obrzęk i zaczerwienienie wokół chorego stawu, powstające w wyniku nagromadzenia się płynów. Pojawia się także ból stawów i sztywnienie. W początkowym stadium choroby może wystąpić gorączka. Cięższa postać choroby może objawiać się zniekształceniem palców.
2. Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów
Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów powinno być prowadzone niezależnie od innego rodzaju łuszczycy występującego jednocześnie u chorego. Różne może być bowiem nasilenie objawów łuszczycy. Najważniejsza dla skutecznego leczenia jest wczesna diagnoza choroby. Łuszczyca stawowa jest to choroba przewlekła i wymaga długotrwałego leczenia. Przede wszystkim w leczeniu należy uwzględnić zatrzymanie stanu zapalnego, uśmierzenie bólu, utrzymanie sprawności ruchowej pacjenta, hamowanie aktywności choroby oraz zahamowanie procesów zwyrodnieniowych stawów.
Łuszczycowe zapalenie stawów to bardzo ciężka choroba, która może doprowadzić do poważnego zmniejszenia sprawności ruchowej. Dotyka ona zarówno dzieci, jak i osób dorosłych, kobiet i mężczyzn w wieku między 30. a 55. rokiem życia. Leczenie łuszczycy stawowej opiera się na zastosowaniu leczenia farmakologicznego, fizykoterapii, kinezyterapii oraz niekiedy leczenia chirurgicznego.