Trwa ładowanie...

Miała 300 napadów padaczki dziennie. Dzisiaj jest praktycznie zdrowa

Avatar placeholder
18.12.2021 09:45
Medyczna marihuana pomogła opanować lekooporną padaczkę
Medyczna marihuana pomogła opanować lekooporną padaczkę (https://www.facebook.com/Appleby.Emma)

Dziewięciolatka cierpiała na lekooporną padaczkę. Każdego dnia doświadczała nawet 300 napadów. Lekarze zdecydowali o podaniu medycznej marihuany małej pacjentce. Dziś dziewczynka żyje jak zdrowa osoba.

spis treści

1. 300 napadów padaczkowych każdego dnia

Mała Teagan Appleby z Aylesham w hrabstwie Kent urodziła się z wadą genetyczną. Skutek nieprawidłowości chromosomalnych to zespół padaczkowy Lennoxa-Gastauta. Dotyka on ok. 4 proc. dzieci, u których zdiagnozowano padaczkę.

Dziewięcioletnia pacjentka z padaczką doświadczała nawet 300 napadów choroby każdego dnia. Dziewczynka cierpiała na ciężką i lekooporną postać padaczki.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Bezradni lekarze zdecydowali nawet o wprowadzeniu dziecka w stan śpiączki farmakologicznej, żeby zapobiegać napadom.

Konieczne było wprowadzenie pacjentki w stan śpiączki farmakologicznej
Konieczne było wprowadzenie pacjentki w stan śpiączki farmakologicznej (https://www.facebook.com/Appleby.Emma)

Wcześniej Teagan była jak inne dziewczynki w jej wieku. Uwielbiała bawić się i biegać po ogrodzie. Padaczka uniemożliwiła jej samodzielne funkcjonowanie, nie mogła nawet jeść. Była skrajnie osłabiona i straciła zdolność połykania i gryzienia. Kontakt z dzieckiem był dalece utrudniony.

Mama dziewczynki zaczęła wówczas myśleć o podaniu medycznej marihuany.

2. Padaczka opanowana przy pomocy medycznej marihuany

Stan pacjentki po podaniu medycznej marihuany od razu uległ poprawie. Wprawdzie nadal zdarzały się napady padaczkowe nocą, lecz już nie za dnia.

35-letnia mama małej Teagan, Emma Appleby, przyznała, że zanim córce podano medyczną marihuanę, sytuacja była nieomal tragiczna.

Dziecko co najmniej raz w tygodniu wymagało interwencji lekarskiej i wezwania pogotowania. Dziewczynka doświadczała ataków padaczki nawet 300 razy jednego dnia.

Medyczna marihuana jest od 1 listopada dostępna w Wielkiej Brytanii. Dziecku wówczas zaczęto podawać lek z konopnym związkiem kannabidiolowym. Nie jest to substancja psychoaktywna, ale pozwala kontrolować napady padaczki.

Medyczna marihuana pozwala na normalne funkcjonowanie pacjentom z padaczką
Medyczna marihuana pozwala na normalne funkcjonowanie pacjentom z padaczką (https://www.facebook.com/Appleby.Emma)

Matka dziewczynki cieszy się, że zastosowane leczenie choć trochę ulżyło jej córeczce, ale jednocześnie jej samej. Może już żyć bez strachu i bez lęku, że nie powinna spuścić córki z oczu, na wypadek gdyby wystąpił atak.

Medyczna marihuana wciąż budzi kontrowersje w wielu krajach świata. Zdarzały się nawet przypadki wyroków skazujących dla osób, które ją zażywały lub podawały swoim bliskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze