Trwa ładowanie...

Nadciśnienie a wzrok

Avatar placeholder
18.06.2017 23:21
Nadciśnienie a wzrok
Nadciśnienie a wzrok

Nadciśnienie samoistne jest chorobą, która należy do chorób postępujących. Można wymienić cztery jego stopnie.

Istnieje kilka rodzajów nadciśnienia
Istnieje kilka rodzajów nadciśnienia (123RF)

Są to:

nadciśnienie graniczne, kiedy ciśnienie rozkurczowe wynosi od 90 do 94 mmHg,

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

nadciśnienie łagodne, kiedy ciśnienie rozkurczowe wynosi od 95 do 104 mmHg,

nadciśnienie średnio ciężkie, kiedy ciśnienie rozkurczowe wynosi od 105 do 114 mmHg,

nadciśnienie ciężkie, kiedy ciśnienie rozkurczowe wynosi od 115 mmHg w górę.

Nieleczone nadciśnienie przechodzi na coraz to wyższe stopnie. Nie każdy wie, że może być ono przyczyną pojawienia się jaskry. Leczenie nadciśnienia tętniczego powinno się odbywać zaraz po jego zdiagnozowaniu.

1. Jakie są stadia rozwojowe nadciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie tętnicze ma klika stadiów rozwojowych. W przypadku stadium I nie ma żadnych zmian narządowych. W stadium II mogą wystąpić niewielkie zmiany narządowe, w siatkówce. Stadium III wiąże się z wystąpieniem ciężkich uszkodzeń narządowych i retinopatii nadciśnieniowej. Natomiast stopnie III i IV odpowiadają za niewydolność nerek i pojawienie się powikłań mózgowych.

2. Jak objawia się nadciśnienie?

Bardzo często nadciśnienie tętnicze przez dłuższy czas przebiega bez jakichkolwiek objawów. Najczęściej podwyższone ciśnienie stwierdzane jest przypadkowo np. podczas badań okresowych. W niektórych przypadkach u chorych mogą pojawić się bóle z tyły głowy, zawroty głowy, kołatanie serca i duszności. Nadciśnienie sprawia, że może pojawić się jaskra. Leczenie powinno być więc priorytetem.

3. Jak diagnozowane jest nadciśnienie?

Diagnostyka nadciśnienia nie jest skomplikowana. Wystarczy tylko, że pacjent będzie przez pewien czas systematycznie mierzył swoje ciśnienie tętnicze. Można też skorzystać z holtera, który mierzy ciśnienie automatycznie przez całą dobę. Pomaga on uniknąć błędów w pomiarach, jakie może popełnić człowiek. Oprócz pomiarów ciśnienia tętniczego bardzo ważne jest ustalenie, jaki charakter ma nadciśnienie – pierwotny lub wtórny. Aby diagnostyka nadciśnienia była pełna, warto wykonać badanie EKG, echokardiograficzne, dna oczu i sprawdzić wydolność nerek.

4. Jakie są skutki nadciśnienia?

Nadciśnienie tętnicze, które nie jest leczone, prowadzi do zmian w narządach i tkankach. Na zmiany narażone są: mózg, serce, nerki, oczy, duże naczynia. Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do przerostu lewej komory serca, co prowadzi do pojawienia się jej niewydolności. Schorzenie to daje też charakterystyczne zmiany w siatkówce oka. Może ono doprowadzić do jaskry i obrzęku tarczy nerwu wzrokowego. Kiedy u chorego pojawi się jaskra, leczenie jej powinno przebiegać razem z leczeniem nadciśnienia.

Musisz to wiedzieć

To, że w pierwszym okresie choroba nie daje o sobie znać, utrudnia jej diagnozowanie. Dlatego tak ważne są badania okresowe, które mogą pomóc ją wykryć. Warto więc systematycznie przeprowadzać badania okresowe lub samodzielnie mierzyć ciśnienie i kiedy jego wartości będą zawyżone, należy niezwłocznie wprowadzić leczenie. Nieleczone nadciśnienie może spowodować ślepotę, a nawet śmierć.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze