Trwa ładowanie...

"Najgorsza" grupa krwi. Przyciąga kleszcze jak magnes

Avatar placeholder
12.05.2023 20:07
Okazuje się, że kleszcze preferują konkretną grupę krwi. Warto mieć to na uwadze
Okazuje się, że kleszcze preferują konkretną grupę krwi. Warto mieć to na uwadze (Getty Images)

Sezon na kleszcze oficjalnie rozpoczęty. Warto wiedzieć jak się przed nimi chronić oraz czym się kierują podczas wybierania ofiary. Niestety dla większości populacji naszego kraju nie mamy dobrych wiadomości.

spis treści

1. Smakowe preferencje kleszczy

Jak udało się ustalić czeskim naukowcom, kleszcze kierują się własnymi preferencjami w kwestii wyboru pożywienia. Z badania opublikowanego w "Annals of Agricultural and Environmental Medicine" wynika, że preferują konkretną grupę krwi.

Dla tych pasożytów najsmaczniejsza wydaje się grupa krwi A. Dlaczego to zła wiadomość dla większości społeczeństwa w Polsce? Otóż w naszym kraju najczęściej występującą grupą krwi jest A Rh-.

"Osoby z grupą krwi A powinny podjąć odpowiednie środki, aby skuteczniej się chronić i zmniejszyć ryzyko zarażenia się niebezpiecznymi chorobami odzwierzęcymi przenoszonymi przez kleszcze" – zaznacza zespół z Czech.

2. Niepozorne, a szalenie niebezpieczne

Na drugim miejscu znajduje się grupa 0 i AB. Najmniej smakowitą dla kleszczy grupa krwi to B. Wyniki badania warto potraktować jako pewnego rodzaju ostrzeżenie. Mając preferowaną przez pasożyty grupę krwi, jesteśmy bardziej narażeni na ich ataki.

Kleszcze, choć niepozorne, stanowią ogromne zagrożenie – przenoszą wiele niebezpiecznych dla zdrowia chorób, jak borelioza, czy kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Z każdym rokiem wzrasta liczba chorych.

Na kleszcze można natrafić dosłownie wszędzie, w lasach, parkach, łąkach, a nawet przydomowych ogrodach. Pamiętajmy więc, by dokładnie oglądać szczególnie dzieci po każdym powrocie z zabawy na świeżym powietrzu.

3. Jak ochronić dziecko przed kleszczami

Na szczęście przed kleszczami można zabezpieczyć się na kilka sposobów. Warto o nich pamiętać latem, kiedy pogoda dopisuje, a pociechy nie są w stanie usiedzieć w domu. Pamiętać o czapce przed wyjściem z domu.

Ubrania dziecka warto także spryskać naturalnymi repelentami jak olejek goździkowy, z mięty pieprzowej czy tymianku. Podczas spacerów unikaj gęstych zarośli i krzaków, właśnie tam znajduje się najwięcej pasożytów.

Po powrocie do domu warto dokładnie obejrzeć ciało dziecka w poszukiwaniu kleszczy. CDC podkreśla również, że prysznic po powrocie do domu znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe.

Osoby mające tę grupę krwi, są bardziej narażone na ataki kleszczy
Osoby mające tę grupę krwi, są bardziej narażone na ataki kleszczy (Getty Images)

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze