Trwa ładowanie...

Najlepsze domowe metody na zgagę

Avatar placeholder
01.10.2021 12:05
Napar z Kminku to skuteczny sposób na zgagę
Napar z Kminku to skuteczny sposób na zgagę (Getty images)

Objawy zgagi są bardzo nieprzyjemne i to niezależnie od tego, w jakim wieku jest osoba, która na nią cierpi. Można się z nią spotkać nawet u niemowląt. W takim przypadku jej powodem może być refluks u niemowląt, ale w większości sytuacji jest to zjawisko fizjologiczne i najczęściej nie wymaga leczenia. Inaczej jest w przypadku osób dorosłych, dla których zgaga jest poważnym utrudnieniem. Dlatego warto wypróbować domowe sposoby na zwalczanie zgagi.

spis treści

1. Czym jest zgaga?

Trzeba od razu powiedzieć, że domowe sposoby na zgagę są skuteczne tylko w sytuacji, kiedy jest to dolegliwość występująca sporadycznie. Aby wiedzieć, jak walczyć ze zgagą, należy najpierw poznać jej przyczyny. Zgaga to nic innego jak sytuacja, w której kwasy żołądkowe cofają się do przełyku. Przełyk jest drażniony kwasami i pojawia się piekący ból. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, o czym może świadczyć jej łacińska nazwa. Z łaciny zgaga to "pyrosis", która wywodzi się w prostej linii od słowa "pyros", które oznacza ogień.

Zgagę można pokonać domowymi sposobami
Zgagę można pokonać domowymi sposobami (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

W przypadku niemowląt także możliwe jest wystąpienie zgagi. Wydawać by się mogło, że skoro refluks u niemowląt występuje bardzo często, to i zgaga pojawia się systematycznie. Tak jednak nie jest. Można przyjąć, że najczęściej dotyczy ona osób starszych, a u niemowląt występuje sporadycznie.

Kiedy zgaga pojawia się od czasu do czasu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwalczać ją domowymi sposobami. Jednak, kiedy pojawia się ona systematycznie, po większości posiłków, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

W przypadku osób dorosłych zgaga może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego, który, w przeciwieństwie do refluksu u niemowląt, zawsze musi być leczony. Zgaga może też być objawem choroby nowotworowej.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

2. Zgaga a posiłki

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że zgaga związana jest ściśle z pokarmami, jakie przyjmujemy. To właśnie spożywane jedzenie i napoje wpływają na pojawianie się zgagi.

Walcząc z nią, w pierwszej kolejności należy znacznie ograniczyć lub nawet całkowicie odstawić takie pokarmy i napoje jak:

  • alkohol,
  • kawa i herbata,
  • wszelkie napoje gazowane,
  • soki owocowe,
  • czekolada,
  • tłuste potrawy,
  • smażone potrawy,
  • owoce cytrusowe.

3. Sposoby na neutralizację zgagi

Bardzo często już sama zmiana diety pozwala na ograniczenie pojawiania się zgagi. Aby osiągnąć jeszcze lepsze efekty walki z dolegliwością, można zastosować naturalne metody, czyli wszelkiego rodzaju zioła, napary i herbatki. Pomogą nie tylko na zgagę, ale też przyniosą ulgę, gdy przesadzimy z jedzeniem.

Świetnie do walki ze zgagą nadaje się herbatka, a raczej napar ze świeżego imbiru. Wystarczy tylko jedną łyżeczkę świeżego imbiru zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą i po 10 minutach można ją pić.

Równie skuteczny jest napar z kminu. Nie mylić z kminkiem! Wystarczy dwie łyżeczki kminu rzymskiego zalać gorącą wodą i po 10 minutach mamy gotowy napar na zgagę.

Oczywiście to nie wszystkie zioła, które doskonale wspomagają walkę ze zgagą. Warto stosować też herbatki i napary, które w swoim składzie mają:

4. Doraźne metody na zgagę

Oprócz diety i ziół można zastosować inne metody. Doraźnie zgagę można zwalczać za pomocą prostych domowych metod.

Kiedy pojawia się zgaga, można:

  • zacząć żuć bezcukrową gumę do żucia,
  • wypić szklankę wody z połową łyżeczki sody oczyszczonej,
  • zjeść łyżeczkę musztardy,
  • wypić pół szklanki mleka.

Należy pamiętać, że mając problemy ze zgagą, lepiej się nie schylać ani nie kłaść na brzuchu bezpośrednio po posiłku. Należy usiąść wygodnie, tak aby kwasy żołądkowe nie dostawały się do przełyku. Warto też jeść w regularnych odstępach i na pewno powinny być to mniejsze porcje. Ostatni posiłek należy zjeść przynajmniej 3 godziny przed snem.

Musisz to wiedzieć

5. Refluks u niemowląt a zgaga

Powyższe przykłady sprawdzają się doskonale w przypadku osób dorosłych. Jeśli natomiast chodzi o niemowlęta, refluks można ograniczyć poprzez zmniejszenie tempa karmienia. Im szybciej niemowlę je, tym więcej powietrza połyka, a to ono odpowiada za refluks.

Trzeba pamiętać, że w walce ze zgagą najważniejsza jest profilaktyka. Zmiana sposobu żywienia, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna. Kiedy zgaga staje się przypadłością systematyczną, należy skonsultować się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze