Trwa ładowanie...

Najmłodsza osoba po mastektomii ma zaledwie 11 lat

 Katarzyna Krupka
07.01.2016 09:38
Najmłodsza osoba po mastektomii ma zaledwie 11 lat
Najmłodsza osoba po mastektomii ma zaledwie 11 lat (Źródło: MEN Syndication)

Jedenastoletni Lewis Deakin przeszedł mastektomię, czyli amputację piersi. Chłopiec jest najmłodszą na świecie osobą, u której przeprowadzono operację. Jak twierdzi - nie przeszkadza mu dużych rozmiarów blizna na klatce piersiowej - bo chwali się koleżankom, że to po ugryzieniu rekina.

1. Rzadka choroba

Lewis cierpiał z powodu występujących u niego tętniczo-żylnych malformacji naczyniowych (AVM), rzadkiego schorzenia, które powoduje wzrost łagodnych guzów w tętnicach piersi. W ciągu zaledwie dwóch lat przeszedł aż 15 operacji. W przyszłości chłopiec ma nadzieję, że z pomocą przyjdzie mu chirurgia rekonstrukcyjna.

Lewis jest nie tylko pierwszym dzieckiem w Wielkiej Brytanii, które poddało się mastektomii, ale także najmłodszym w historii. Zabieg został przeprowadzony w Szpitalu Dziecięcym w Birmingham. – To był bardzo duży guz i znacznie wystawał z jego piersi. Zahaczał o ubrania – powiedziała Victoria Deakin, mama chłopca. – Kiedy będzie starszy, lekarze będą w stanie zrekonstruować jego pierś – dodała.

2. Blizna od rekina

Nowotwór zaczął rosnąć dokładnie trzy lata temu. Na początku lekarze nie potrafili zdiagnozować chłopca. Kiedy okazało się, że to AVM, rodzice wraz ze swoim dzieckiem byli w nieustannych podróżach pomiędzy szpitalami, klinikami, salami operacyjnymi i kolejnymi wizytami u specjalistów.

Tuż po operacji chłopiec bardzo wstydził się swojej blizny, ale rodzice podsunęli mu znakomity pomysł – od tej pory mówi wszystkim koleżankom i kolegom, że to ślad po ugryzieniu rekina.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze