Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)

Najważniejsze informacje na temat zgagi

Avatar placeholder
24.05.2017 11:08
Najważniejsze informacje na temat zgagi
Najważniejsze informacje na temat zgagi

Pieczenie w żołądku i przełyku, bóle w przełyku i nieprzyjemny posmak w ustach to najczęstsze objawy zgagi, która dotyka nie tylko kobiety w ciąży i osoby w wiecznym biegu. Doświadczyć mogą jej też osoby, dla których zwracanie uwagi na to, co się spożywa, jest mało istotne.

spis treści

1. Dlaczego dochodzi do zgagi?

Produkowanie zwiększonej ilości soków żołądkowych i nierzadko powrót tych soków do przełyku, a potem do gardła, spowodowane jest źle zbilansowaną dietą. Produkty oparte na tłuszczu, białku i wapniu, ale także zbyt ostro przyprawione, mogą zwiększać bolesne objawy zgagi. Dodatkowo również sięganie po używki również potęguje dolegliwość.

Zgaga tworzy się przez złą dietę
Zgaga tworzy się przez złą dietę (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Nie tylko dieta, ale również różne choroby mogą w swoich objawach uwzględniać zgagę. Jednym z nich jest przepuklina rozwoju przełykowego. Dolegliwość ta powoduje, że górna część żołądka przemieszcza się z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez rozwór przełykowy przepony.

Ponadto duża część kobiet ciężarnych doświadcza zgagi, gdyż ułożenie dziecka może wypychać żołądek i na niego naciskać. Problemy trawienne bardzo często są spotykane u osób żyjących w wiecznym stresie. Wówczas nieodpowiednia dieta, ciągłe ściśnięcie żołądka może wzmacniać uczucie zgagi.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

2. Czym charakteryzuje się zgaga?

Literatura medyczna opisująca zgagę uwzględnia, że ból nadbrzusza, a także ból karku, twarzy, ból zamostkowy towarzyszą cofaniu się soków żołądkowych do przełyku. Wówczas do objawów dochodzą bóle gardła, nieprzyjemny posmak w ustach czy też pieczenie przełyku. Ten stan często wiązany jest z refluksem żołądkowo-przełykowym. Dlatego też przy potęgujących objawach zgagi należy poszukiwać jej przyczyny u specjalisty. W przeciwnym razie może ona doprowadzić do wielu schorzeń.

Skutkiem nieleczonej lub źle leczonej zgagi bywają zapalenia przełyku albo owrzodzenia dolnej części przełyku. Czasami jednak, dopiero gdy zgaga potęguje problemy z oddychaniem, czy też objawia się silnymi bólami zamostkowymi, chory na własną rękę stawia błędne diagnozy. Dlatego też w celu objęcia skutecznego leczenia należy wybrać się do lekarza już w czasie pierwszych, typowych dla zgagi objawów.

3. Podjęcie leczenia zgagi

Szczegółowa diagnoza lekarska to podstawowa droga do skutecznego wyleczenia. Można dodatkowo również stosować proste i skuteczne metody łagodzenia objawów zgagi.

Musisz to wiedzieć

• Po pierwsze, należy zadbać o dietę eliminującą produkty zwiększające produkcję soków żołądkowych i powodujące rozluźnienie zwieracza przełyku.

• Po drugie, należy całkowicie odstawić używki.

• Po trzecie, zgodnie z zaleceniami lekarza stosować leki na obniżenie kwasowości żołądka i wzmacniające zwieracze przełyku.

• Po czwarte, podjąć leczenie operacyjne, jeżeli tylko diagnoza lekarska to uwzględni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze