Trwa ładowanie...

Pieczenie w przełyku a zgaga - czy to różne dolegliwości?

Avatar placeholder
13.05.2017 21:00
Pieczenie w przełyku a zgaga - czy to różne dolegliwości?
Pieczenie w przełyku a zgaga - czy to różne dolegliwości?

Niemal każdy wie, czym jest zgaga. Nie każdy natomiast zna jej przyczyny i potrafi odróżnić ją od zwykłego pieczenia w przełyku. Można powiedzieć, że zgaga to uczucie pieczenia w klatce piersiowej. Warto wiedzieć, że pomimo iż objawy zgagi są odczuwalne w okolicach piersi, to sama dolegliwość jest spowodowana kwasami żołądkowymi. Sporo osób nie do końca wie, czy samo pieczenie w przełyku także jest zgagą. Zarówno przyczyny zgagi, jak i jej leczenie są, dla dużej liczby chorych, sporą niewiadomą. Pacjenci bardzo często zadają sobie pytanie, czy dolegliwość, która ich męczy, to zgaga?

spis treści

1. Przyczyny powstawania zgagi

Przyczyny zgagi są znane i można stosunkowo łatwo je określić. Wystąpienie tej męczącej dolegliwości zawsze ma związek z układem pokarmowym, szczególnie z odcinkiem przełyk-żołądek. Kiedy dolna część przełyku nie domyka się, kwasy żołądkowe mogą przedostać się do przełyku. Wtedy właśnie pojawia się pieczenie w przełyku i klatce piersiowej. Przyczyn wpływających na niedomykanie się zwieracza przełyku jest naprawdę sporo.

Zgaga jest częstym bólem wśród ludzi
Zgaga jest częstym bólem wśród ludzi (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Można wymienić te najczęstsze:

• Spożywanie niektórych pokarmów i napojów takich jak: tłuste i smażone potrawy, czekolada, mięta pieprzowa, napoje gazowane, alkohol, mocna kawa lub herbata. Niekorzystne są także pikantne potrawy.

• Nieodpowiednia pozycja przyjmowana krótko po jedzeniu. Kwasy żołądkowe łatwiej cofają się do przełyku, kiedy zaraz po posiłku leżymy lub schylamy się. Bardzo niekorzystne jest leżenie na brzuchu.

• Wszystkie czynności, które mogą wywoływać nacisk na żołądek.

• Ciąża lub nadwaga.

• Niektóre choroby takie jak cukrzyca lub przepuklina, a także przyjmowanie niektórych leków.

• Palenie papierosów, które nie zawsze jest postrzegane jako przyczyna zgagi, a ma kluczowy wpływ na jej powstawanie.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

2. Jakie są objawy zgagi?

Warto wiedzieć, jak rozpoznać, że pieczenie w przełyku jest zgagą i nie jest związane z innym schorzeniem. Nieprzyjemne uczucie związane z tą chorobą jest najczęściej odczuwalne w klatce piersiowej. W niektórych przypadkach może się rozszerzyć na gardło, żuchwę, kończyny górne lub plecy. Często zgaga mylona jest z bólem klatki piersiowej, jaki obecny jest podczas zawału serca. Dlatego nie można lekceważyć żadnych symptomów.

Zgaga pojawia się zazwyczaj po posiłku. Znając jej przyczyny, możemy stwierdzić, że częściej pojawia się po zbyt obfitym posiłku. Ból nasila się podczas leżenia lub schylania do przodu. Czasem także jest silniejszy podczas wypróżniania. Nieprzyjemne dolegliwości zmniejszają się, kiedy stoimy. Pomocne jest też przełykanie śliny, picie wody, a także przyjmowanie leków zobojętniających kwasy żołądkowe. Ból to nie jedyny objaw zgagi. Innymi symptomami wskazującymi na to, że zmagamy się właśnie ze zgagą, są:

• Pojawiający się kwaśny posmak w ustach.

• Pojawiające się uczucie zatkanego gardła. Czujemy się, jakby coś było w naszym gardle.

• Trudności z przełykaniem.

Zgaga pojawiająca się sporadycznie nie jest niczym szczególnie groźnym. Jednak, jeśli pojawia się coraz częściej i utrzymuje się przez kilka tygodni, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Częsta i nieleczona zgaga prowadzi zazwyczaj do poważnych komplikacji zdrowotnych.

Musisz to wiedzieć

3. Jak leczyć zgagę?

Najskuteczniejszą metodą leczenia objawów zgagi jest zażywanie leków zobojętniających kwasy żołądkowe. Jednak skuteczne leczenie nie ogranicza się tylko do przyjmowania leków. Czasem może być niezbędne przeprowadzenie operacji. Aby uniknąć inwazyjnych metod leczenia, warto wyeliminować przyczyny zgagi i wprowadzić odpowiednie zmiany do naszego trybu życia. Aby to osiągnąć:

• Należy unikać zbyt obfitych posiłków i spożywać kilka mniejszych zamiast jednego większego. Posiłki powinny być spożywane o jednakowych porach.

• Ostatni posiłek powinien być zjedzony najpóźniej trzy godziny przed snem.

• Warto zrezygnować z napojów z kofeiną.

• Warto ograniczyć picie napojów gazowanych lub całkowicie z nich zrezygnować.

• Należy ograniczyć spożywanie tłustych i smażonych potraw, owoców cytrusowych, ostrych dań, czekolady, mięty pieprzowej.

• Po jedzeniu nie schylać się ani nie kłaść. Szczególnie unikać leżenia na brzuchu.

• W przypadku nadwagi, najlepiej zredukować wagę ciała.

• Warto ograniczyć spożycie alkoholu i rzucić palenie.

Zgaga jest dolegliwością, której nie należy lekceważyć. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie ma w niej nic groźnego. Ale częste pieczenie w przełyku i klatce piersiowej to ostatni sygnał na to, aby wprowadzić kilka zmian do swojego życia. Należy pamiętać, że aby skutecznie pozbyć się objawów zgagi, należy zlikwidować jej przyczyny.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze