Trwa ładowanie...

Naturalny sposób na bezsenność

Naturalny sposób na bezsenność
Naturalny sposób na bezsenność

Zdrowy sen ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania organizmu człowieka. Wśród sposobów walki z bezsennością wskazuje się m.in.: przestrzeganie zasad higieny snu, aromaterapię i koncentrację uwagi na oddechu. Warto pamiętać, by nie wykonywać intensywnych ćwiczeń tuż przed snem, gdyż zamiast wyciszyć się, nasz organizm zostanie pobudzony.

spis treści

1. Zdrowy sen

Kłopoty ze snem to nie tylko chroniczna bezsenność, ale również problemy z zasypianiem i częste wybudzanie się w nocy. Krótki sen skutkuje problemami z koncentracją uwagi, zmniejszoną efektywnością pracy, poirytowaniem i permanentnym zmęczeniem. Osoby borykające się z bezsennością są pozbawione energii, mają problemy ze zdrowiem, co jest wynikiem spadku odporności.

Kłopoty ze snem to również problemy z zasypianiem
Kłopoty ze snem to również problemy z zasypianiem (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Czynniki wpływające na jakość snu to m.in.:

• dieta;

• temperatura powietrza w sypialni;

• wielkość łóżka i materac;

• regularny tryb życia i stałe godziny snu;

• problemy psychiczne (na przykład stres, nerwica lub stany depresyjne);

choroby somatyczne, w których występuje ból.

Korzyści płynące z dobrego snu mają wpływ na jakość życia człowieka. Zdrowy sen sprzyja właściwej pracy mózgu, wpływa pozytywnie na samopoczucie i pomaga radzić sobie z codziennymi kłopotami i stresem. Ponadto powoduje, że jesteśmy pełni sił witalnych.

2. Sposoby na sen

Wśród metod walki z bezsennością wskazuje się m.in. zażywanie tabletek na sen. Warto przestrzegać podstawowych zasad higieny snu, to znaczy wieczór przeznaczyć na relaks, rezygnując z wykonywania obowiązków domowych. Ponadto należy wyeliminować z najbliższego otoczenia łóżka przedmioty elektroniczne, takie jak komputer czy telefon. Aby wyciszyć się przed snem, warto wykonać kilka ćwiczeń rozluźniających i posłuchać spokojnej, kojącej muzyki. Warto pamiętać, by wysiłku fizycznego nie wykonywać bezpośrednio przed snem. Intensywny trening pobudzi organizm, zamiast go wyciszyć.

Innym sposobem na zdrowy sen jest ciepła kąpiel z dodatkiem olejków do aromaterapii (lub hydromasaż pleców). Aby rozluźnić mięśnie, warto poprosić domownika o wykonanie masażu karku i pleców. Należy pamiętać, że dla jakości snu ogromne znaczenie mają ostatnie minuty tuż przed zaśnięciem. Wówczas nie powinniśmy rozmyślać na temat problemów dnia codziennego. Najlepiej skoncentrować uwagę na przyjemnych wspomnieniach lub planach na przyszłość.

3. Jak dobrze spać?

Wśród domowych sposobów na bezsenność wskazuje się oddawanie się przyjemnościom przed snem (może być to czytanie książek, wieczorny spacer lub słuchanie muzyki). Dla dobrego snu kluczowe znaczenia ma atmosfera, która panuje w sypialni. Aby zadbać o odpowiedni nastrój, warto wyłączyć światło i zapalić świece. Ciemność sprzyja produkcji hormonu snu.

W czasie zasypiania powinniśmy skoncentrować uwagę na oddechu. Powietrze należy wdychać przez nos, a wydychać ustami. Można próbować wizualizować sobie, jak rozluźniają się poszczególne mięśnie ciała – nóg, rąk i głowa. Jeżeli mamy problemy ze zrelaksowaniem się i wyłączeniem myślenia o obowiązkach, możemy skorzystać z profesjonalnych treningów relaksacji, na przykład metody Jacobsona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze