Trwa ładowanie...

Nietrzymanie moczu a zapalenie pęcherza

Avatar placeholder
23.01.2023 17:36
Nietrzymanie moczu a zapalenie pęcherza
Nietrzymanie moczu a zapalenie pęcherza

Mocz w pęcherzu moczowym gromadzi się z nerek. Gdy pęcherz jest zapełniany, człowiek zaczyna odczuwać silne parcie na niego. Osoba zdrowa potrafi przez dłuższy czas wstrzymywać wydalanie moczu. Jednak niektóre osoby z różnych przyczyn mogą oddawać mocz w sposób niekontrolowany. Takie schorzenie nazywane jest inkontynencją lub nietrzymaniem moczu. Jedną z przyczyn tego problemu może być zapalenie pęcherza moczowego.

spis treści

1. Stan zapalny pęcherza moczowego u kobiet

Kobiety dość często cierpią na zapalenie pęcherza moczowego. Cewka moczowa jest u nich krótsza niż u mężczyzn i położona bliżej odbytu, co sprzyja rozwijaniu się różnego typu infekcji.

Objawem stanu zapalanego pęcherza moczowego jest pieczenie występujące w trakcie oddawania moczu lub całkowite zatrzymanie moczu. Częstym objawem tego schorzenia jest również ból w okolicy podbrzusza.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Cewka moczowa jest krótsza u kobiet, dlatego częściej chorują na zapalanie pęcherza
Cewka moczowa jest krótsza u kobiet, dlatego częściej chorują na zapalanie pęcherza (123RF)

Powtarzające się stany zapalne pęcherza mogą być przyczyną rozwoju pęcherza nadreaktywnego, czyli rodzaju nietrzymania moczu. Wyciek moczu w tym przypadku jest spowodowany gwałtownymi skurczami mięśni ściany pęcherza moczowego. Niekontrolowane silne skurcze powodują uczucie silnego parcia na pęcherz oraz potrzebę natychmiastowego oddania moczu.

2. Terapia zapalenia pęcherza

Zapalenie pęcherza ma zazwyczaj charakter bakteryjny, z tego powodu głównym sposobem leczenia tej dolegliwości jest antybiotykoterapia.

Przeważnie leczenie trwa około trzech dni, jednak w niektórych sytuacjach lekarz może wydłużyć czas przyjmowania antybiotyku. Nawracające stany zapalne u kobiet wymagają specjalistycznej konsultacji urologicznej, aby sprawdzić, czy źródłem choroby nie są patologie dróg moczowych. Jak powszechnie wiadomo, dużo łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego zwłaszcza kobiety, bardziej narażone na infekcje pęcherza moczowego, powinny większą uwagę poświęcić profilaktyce.

Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają?
Problem nietrzymania moczu - które produkty go wzmagają? [9 zdjęć]

Osoby dotknięte problemem nietrzymania moczu niekiedy rezygnują z przyjmowania dużej ilości płynów w

zobacz galerię

Należy dbać o higienę, zachowując jednak umiar. Zbyt mocne szorowanie okolic intymnych może prowadzić do uszkodzenia skóry i być przyczyną infekcji. Intensywne i częste mycie okolic intymnych może również być przyczyną wyjałowienia pochwy oraz stanu zapalnego układu moczowo-płciowego.

Wycierając się po kąpieli, należy pamiętać, aby osuszać miejsca intymne od przodu do tyłu. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko przeniesienia bakterii chorobotwórczych z odbytu do pochwy. Należy pamiętać również o tym, by codziennie uzupełniać płyny – zapobiega to zastojowi moczu, który jest jedną z przyczyn stanów zapalnych układu moczowego.

Musisz to wiedzieć

Kobiety często borykają się ze stanami zapalnymi pęcherza moczowego, których objawami są pieczenie, swędzenie. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem i rozpocząć właściwe leczenie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze