Trwa ładowanie...

Nietypowy objaw ospy wietrznej. Pojawia się przy jedzeniu

 Kamil S. Sikora
15.12.2023 12:40
Nie tylko wysypka. Objaw wietrznej ospy może pojawić się przy jedeniu
Nie tylko wysypka. Objaw wietrznej ospy może pojawić się przy jedeniu (Getty Images)

Ospa wietrzna to powszechnie występująca u dzieci choroba zakaźna, której typowym objawem jest wysypka. Jak się jednak okazuje, wcześniej może wystąpić mniej charakterystyczny symptom. Można go zaobserwować podczas spożywania posiłków.

spis treści

1. Czym jest ospa wietrzna?

Ospę wietrzną wywołuje wirus ospy i półpaśca. Z oszacowań wynika, że w 90 proc. przypadków ta zakaźna choroba dotyka małe dzieci. Jeśli wystąpi u osoby dorosłej, wówczas ma o wiele cięższy przebieg i może wywołać takie komplikacje jak zapalenie opon mózgowych, stawów, wątroby, nerek czy mięśnia sercowego.

Powszechnie uważa się, że na ospę wietrzną choruje się tylko raz w życiu, ale odnotowano rzadkie przypadki jej nawrotu. Choroba jest głównie kojarzona z wysypką, która wywołuje silny świąd skóry i z czasem rozprzestrzenia się na całym ciele. Zmiany skórne przypominają grudki, plamki, pęcherzyki i krosty. Po kilku dniach zmieniają się w strupy i znikają. Zanim u chorego wystąpi ten symptom, pojawiają się dolegliwości przypominające grypę takie jak ból głowy, gorączka i złe samopoczucie.

2. Niecodzienny objaw ospy wietrznej

Okazuje się, że poza wcześniej wspomnianymi dolegliwościami przy ospie wietrznej można zaobserwować mniej charakterystyczny objaw. Zdaniem ekspertów z National Health Service (NHS), zanim pojawią się jakiekolwiek zmiany skórne, pacjent może skarżyć się na brak apetytu. Jeżeli dziecko odmawia jedzenia lub zjada mniej niż zwykle, to nie wykluczone, że w jego organizmie rozwija się wirus wywołujący ospę wietrzną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nietypowy objaw wietrznej ospy to brak apetytu
Nietypowy objaw wietrznej ospy to brak apetytu (Getty Images)
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze