Półpasiec. Chorują nie tylko dorośli
Niemowlęta mogą mieć kontakt z wirusem półpaśca jeszcze przed urodzeniem, ponieważ ma on zdolność przenikania przez łożysko. W rezultacie dzieci mogą urodzić się z ospą wietrzną, która prowadzi czasem do rozwoju półpaśca jeszcze przed piątymi urodzinami. To choroba, która dotyka najczęściej osób po 60. roku życia. Każdy, kto w przeszłości chorował na ospę wietrzną, może doświadczyć półpaśca w dowolnym momencie życia.
1. Objawy półpaśca
Symptomy półpaśca u dzieci są inne niż w przypadku osób dorosłych. Choroba wywołuje u niemowląt dolegliwości bólowe, dlatego tak ważne jest zapewnienie dziecku możliwie komfortowych warunków. Do objawów półpaśca u najmłodszych należy początkowo wysypka. Z czasem tworzą się pęcherze, które pękają, wydzielając przezroczysty płyn. To właśnie na tym etapie choroby zaraża się innych. Następnie pęcherze pokrywają się strupami i zaczynają goić. W tym czasie wirus przestaje zagrażać osobom postronnym. Warto pamiętać, że jeśli dochodzi do zakażenia kolejnej osoby, choruje ona nie na półpaśca, a na ospę wietrzną. Zakażeniu ulegają ci, którzy nigdy wcześniej na nią nie chorowali.
Badania wykazały, że wirus półpaśca jest czynnikiem ryzyka w porażeniu mózgowym u niemowląt. Przeprowadzone w 2006 roku badanie dowiodło, że niemowlęta, które miały styczność z półpaścem są bardziej narażone na wystąpienie porażenia mózgowego niż pozostałe dzieci. Porażenie mózgowe może dotknąć maluchy zarówno przed, jak i po urodzeniu, przy czym prawdopodobieństwo jest dwukrotnie większe w przypadku dzieci, które miały styczność z wirusem półpaśca. Nie wiadomo jednak, w jaki sposób kontakt z tym wirusem przyczynia się do porażenia mózgowego.
2. Leczenie półpaśca u dzieci
Objawy półpaśca są leczone poprzez codzienne kąpiele, które pomagają uniknąć wtórnych zakażeń. Ponadto choremu dziecku obcina się na krótko paznokcie, by nie rozdrapywało wysypki i pęcherzy. Stosuje się również chłodne kompresy nasączone zimną wodą, by złagodzić dolegliwości bólowe. W przypadku starszych dzieci warto zadbać o atrakcyjne zajęcia, na przykład czytanie książek, rysowanie lub kolorowanie, które pomagają odwrócić uwagę od dyskomfortu. Po konsultacji z lekarzem można podać dziecku łagodny środek przeciwbólowy. Uczucie swędzenia można neutralizować za pomocą leków antyhistaminowych i maści o działaniu miejscowym.
Obecnie dostępna jest szczepionka na wirus półpaśca, ale jest ona przeznaczona wyłącznie dla osób dorosłych. Szczepieniu mogą zostać poddane kobiety w ciąży, ponieważ substancja czynna jest przenoszona następnie wraz z mlekiem matki do organizmu dziecka. Specjaliści podkreślają, że profilaktyka półpaśca ma ogromne znaczenie, ponieważ na skutek styczności z wirusem u nienarodzonych jeszcze dzieci i noworodków mogą rozwinąć się poważne wady wrodzone i infekcje.