Trwa ładowanie...

Objaw zauważysz za uchem. Świadczy o groźnym schorzeniu

Avatar placeholder
27.09.2023 09:03
Objaw, który łatwo przeoczyć. Świadczy o groźnym schorzeniu
Objaw, który łatwo przeoczyć. Świadczy o groźnym schorzeniu (Instagram)

Na instagramowym profilu "med.learn", na którym publikowane są informacje i ciekawostki ze świata medycyny, pojawiło się zdjęcie dziecięcego ucha, za którym widoczny jest ciemniejszy pasek. To objaw wskazujący na zapalenie wyrostka sutkowatego.

spis treści

1. Czym jest ostre zapalenie wyrostka sutkowatego?

Wyrostek sutkowaty (łac. processus mastoideus) znajduje się za małżowiną uszną i jest częścią kości skroniowej. Jego ostre zapalenie występuje najczęściej wśród dzieci. Leczy się je za pomocą antybiotyków. Zaniechanie leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji, m.in. do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub ropnia mózgu.

"Ostre zapalenie wyrostka sutkowatego jest poważną infekcją bakteryjną kości wyrostka sutkowatego, która występuje w wyniku ostrego zapalenia ucha środkowego (AOM). Zapalenie wyrostka sutkowatego jest wynikiem infekcji, która obejmuje powietrzne komórki i wykazuje zapalenie kości. Zwykle powoduje je nieleczone ostre zapalenie ucha środkowego (infekcja ucha środkowego)" - napisano przy zdjęciu.

Zobacz film: "Wzrost zakażeń wirusem RSV wśród dzieci. Wirusolog tłumaczy dlaczego"

2. Zapalenie wyrostka sutkowatego u dzieci

Ostre zapalenie wyrostka sutkowatego jest zazwyczaj następstwem powikłań ostrego bądź przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Zdarza się rzadko - według szacunków rozwija się u mniej niż jednego procenta pacjentów borykających się z ostrym stanem zapalnym ucha.

Do zapalenia dochodzi najczęściej wśród dzieci ze względu m.in. na to, że u najmłodszych trąbka słuchowa ma inne położenie niż u osób dorosłych, a drenaż wydzieliny z wnętrza wyrostka jest utrudniony.

3. Jak rozpoznać ostre zapalenie wyrostka sutkowatego?

Objawy schorzenia mogą być różne, a wśród nich wymienia się:

  • ból ucha (silny i pulsujący),
  • zaczerwienienie skóry za małżowiną uszną,
  • obrzęk tkanek za lub pod uchem,
  • wyciek ropy z ucha,
  • zaburzenia słuchu (niedosłuch, szumy uszne).

W przypadku niemowląt, które nie umieją jeszcze powiedzieć, co im dolega, uwagę opiekunów powinny zwrócić: częsty płacz, drażliwość, próby łapania za uszy, unikanie kładzenia się na jednym z uszu, obrzęk i zaczerwienienie w okolicy ucha.

Ostre zapalenie wyrostka sutkowatego wymaga hospitalizacji i wdrożenia antybiotykoterapii. Czasem potrzebne jest też leczenie chirurgiczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze