Jak odetkać ucho? Przyczyny zatkanego ucha i domowe sposoby
Zatkane ucho wcześniej czy później może dopaść każdego z nas. Zwykle wynika z przewiania lub zalegającej woskowiny. To bardzo nieprzyjemne uczucie, które w dodatku pogarsza słuch. Spróbuj domowych sposobów na zatkane ucho, ale pamiętaj, że jeżeli objawy trwają dłużej niż 3 dni, należy udać się do laryngologa.
1. Przyczyny zatkanego ucha
Aby wyleczyć zatkane ucho, najpierw warto ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy.
Tu możliwości jest wiele. Oto najczęstsze z nich:
zalegająca woskowina. Niestety wielu z nas nadal niepoprawnie czyści uszy, wykorzystując do tego patyczki higieniczne. To duży błąd, ponieważ zamiast pozbyć się wosku, możemy niechcący wpychać go dalej do ucha. Wówczas tworzy się tzw. korek. Zatkanie kanału słuchowego powoduje nie tylko ból ucha, ale też problemy ze słuchem. Bywa, że zator jest tak duży, że aby go zlikwidować, trzeba użyć specjalnego płynu.
katar. Obrzęk na śluzówce nosowej może przenosić się także na uszy, powodując niedosłuch. Najczęściej dzieje się tak, gdy obrzęk obejmie trąbkę Eustachiasza. Tu konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie konkretnego leczenia zatok.
skoki ciśnienia, które występują wówczas, gdy do ucha dostanie się za dużo powietrza. Wtedy dochodzi do ucisku trąbki Eustchiusza i doświadczamy uczucia zatkania uszu. Dzieje się tak np. podczas lotu samolotem, jazdy windą czy wspinaczki górskiej. Bardzo pomaga w takich przypadkach żucie gumy lub częste przełykanie śliny.
obecność ciał obcych w uchu, np. zostawimy przez przypadek kawałek wacika podczas czyszczenia. U dzieci zdarza się, że do uszu dostają się jakieś małe przedmioty np. elementy zabawek czy koraliki. Również u osób, które pracują fizycznie np. w fabrykach, do uszu mogą dostać się zanieczyszczenia np. wióry, opiłki. Jeżeli już do tego dojdzie, to lepiej nie usuwać ciał obcych samemu, ponieważ możemy uszkodzić błonę bębenkową.
2. Co na zatkane ucho?
Jeżeli uczucie zatkanego ucha nie wynika z poważniejszych przyczyn, to możemy spróbować domowych sposobów na tę dolegliwość.
Sposoby na zalegającą woskowinę:
Jak już wspomnieliśmy, najgorszym sposobem na usunięcie zalegającej woskowiny z ucha, jest użycie patyczka higienicznego. Aby usunąć wosk najlepiej użyć specjalnego płynu, który go rozpuści, albo parafinę. Jeżeli w uchu wytworzył się zator, którego nie jesteś w stanie sam usunąć, koniecznie udaj się do laryngologa.
Zatkane uszy podczas lotu samolotem lub jazdy windą
Tu najlepiej sprawdzi się żucie gumy lub ssanie cukierka, które będzie stymulowało produkcję śliny, co może pomóc odetkać przewód słuchowy. Jeżeli nie masz pod ręką niczego do żucia, po prostu wyprostuj się i przełykaj ślinę. Pomoże tu także ziewanie, ponieważ dochodzi wówczas do otwierania żuchwy, a to stymuluje mięśnie znajdujące się w okolicy uszu.
Zatkane uszy przy katarze
Bardzo często podczas przeziębienia i wystąpienia kataru przytyka nam uszy. Pomocne będą krople do nosa, ale efekt przyspieszą inhalacje z olejków eterycznych np. eukaliptusowego.
Przepis na inhalację:
- Do miski nalej litr gorącej wody i dodaj kilka kropel olejku.
- Pochyl się nad miską i nakryj głowę ręcznikiem.
- Przez 15 minut wdychaj unoszące się opary.
Gdy przez kilka dni mimo stosowania kropelek i inhalacji katar nadal się utrzymuje, a uszy są przytkane, wówczas koniecznie udaj się do specjalisty.