Trwa ładowanie...

Objawy alergii na słońce. Dotyka dzieci i dorosłych

Avatar placeholder
16.01.2024 20:37
Objawy alergii na słońce. Dotyka dzieci i dorosłych
Objawy alergii na słońce. Dotyka dzieci i dorosłych

Lekarze coraz częściej diagnozują u chorych uczulenie na słońce. Niestety, objawy alergii pojawiają się nie tylko w porze letniej, ale także np. wiosną, kiedy jest ciepło.

spis treści
Uczucie swędzenia jest jednym z objawów alergii na słońce
Uczucie swędzenia jest jednym z objawów alergii na słońce

1. Jak rozpoznać uczulenie na promienie słoneczne?

Uczulenie wywołane promieniami słonecznymi nie jest typową alergią, ale reakcją toksyczną. Objawy nie pojawiają się od razu, ale po drugim lub trzecim intensywnym kontakcie skóry ze słońcem.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Zmiany zaczynają się od małych czerwonych plam i drobnych krost. Nie pojawiają się one na skórze twarzy, ale na dekolcie, przedramionach, a także na stopach. Plamom towarzyszy uporczywy świąd skóry.

Objawy powinny ustąpić po tygodniu. Jeśli utrzymują się dłużej, konieczna jest wizyta u specjalisty. Nawet po tym, jak plamy i krosty znikną, mogą się jeszcze uaktywnić, dlatego bardzo rozważnie trzeba wystawiać ciało na słońce – najlepiej chronić się w cieniu.

Alergia na słońce, inaczej niż alergia na trawy, jest częściej diagnozowana u kobiet (dodatkowo według badań bardzo rzadko cierpią na nią osoby, które nie skończyły jeszcze 18 lat), a także u osób powyżej 50. roku życia. Lekarze uważają także, że alergia słoneczna ma większe prawdopodobieństwo wystąpienia, kiedy chorowali na nią rodzice.

Podobnie jak w przypadku innych alergii, tak i w tym przyczyny nie są do końca znane. Niektórzy lekarze uważają, że przyczyną mogą być promienie UVA.

Bardzo ważne jest, aby stosować krem do opalania z odpowiednim filtrem. Niestety, większość dostępnych kremów chroni skórę przed promieniowaniem UVB, a tylko w małym stopniu przed UVA.

2. Właściwe leczenie alergii słonecznej i odpowiednia profilaktyka

Bardzo ważne jest zachowanie ostrożności w trakcie opalania, czyli używanie kremów chroniących przed UVA, UVB, a także promieniowaniem podczerwonym – filtr powinien być przynajmniej 25. Inne sposoby ochrony skóry to profilaktyczna kuracja w oparciu o selen i beta-karoten, zabiegi wykonywane u dermatologa.

Zmiany na skórze nie zawsze powinny być kojarzone z alergią na promienie słoneczne. Nadwrażliwość na promienie UV może być także spowodowana niektórymi składnikami przyjmowanych leków. Podobnie działają niektóre kosmetyki. Zbyt długie przebywanie na słońcu powoduje nie tylko szybsze starzenie się, ale także groźne nowotwory skóry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze