Trwa ładowanie...

Pierwsze objawy zawału. Zwróć uwagę na stopy

Avatar placeholder
Luiza Nowak 21.12.2023 21:28
Ból w klatce piersiowej to jeden z najczęstszych objawów ataku serca
Ból w klatce piersiowej to jeden z najczęstszych objawów ataku serca (123RF)

Atak serca jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych, który dotyka mieszkańców Europy. Czy wiemy o nim wszystko? Warto poznać sygnały ostrzegawcze, które wysyła nam organizm, aby jak najszybciej zgłosić się do specjalistów. Okazuje się bowiem, że o nadchodzącym zawale możemy dowiedzieć się nawet obserwując nasze stopy.

Atak serca może mieć bardzo różne objawy. Jednak najczęściej sygnały, które poprzedzają zawał to ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem i zawroty głowy. Zdaniem brytyjskich naukowców, istnieje jeszcze jeden niepokojący objaw zwiastujący zbliżający się atak. Możemy go poznać obserwując nasze... stopy.

Zawał mięśnia sercowego, czyli atak serca, jest spowodowany brakiem dopływu krwi do serca. Jeżeli krążenie nie wróci przez dłuższy czas, organ może zostać uszkodzony. Według statystyk, to właśnie choroby układu krążenia są jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Europejczyków.

Zdaniem ekspertów z The British Heart Foundation spuchnięte kostki mogą być jednym z objawów świadczących o zbliżającym się ataku seca. W związku z tym, że zawał powodowany jest blokadą krwi, opuchlizna może sygnalizować problemy z jej prawidłowym przepływem w organizmie.

Zobacz film: "Kobiety są bardziej narażone na atak serca"

Co ciekawe, spuchnięte kostki to objaw nie tylko problemów z układem krążenia. Mogą one świadczyć także o źle pracujących nerkach, płucach lub wątrobie. Warto więc je uważnie obserwować, aby zgłosić się do lekarza odpowiednio wcześniej.

Brytyjscy naukowcy z The British Heart Foundation wskazują jeszcze jeden mniej znany objaw ataku serca. Ich zdaniem utrzymujący się ból żołądka również może być dla nas sygnałem ostrzegawczym. W związku z położeniem organów blisko siebie, ból w okolicach serca i przewodu pokarmowego może być mylony i trudny do zdiagnozowania dla osób bez wykształcenia medycznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze