Trwa ładowanie...

Objawy kolki nerkowej

Avatar placeholder
19.05.2017 14:39
Objawy kolki nerkowej
Objawy kolki nerkowej

Kolka nerkowa charakteryzuje się bólem, który następuje po zablokowaniu odpływu moczu z nerek. Spowodowane jest to m.in. kamieniami nerkowymi. Innym objawem kolki jest ciągła potrzeba oddawania moczu. Pojawiają się też wymioty i nudności.

spis treści

1. Przyczyny kolki nerkowej

Ból podczas kolki nerkowej powoduje napieranie sporej ilości moczu na nerki. Kamienie, które zalegają, uniemożliwiają odpływ moczu. Zatem chory nie może oddać moczu, mimo iż czuje taką potrzebę. Aby skutecznie zapobiec występowaniu kolki żółciowej, należy przyjmować dużą ilość płynów (woda niegazowana) i ograniczyć sól.

Podczas kolki nerwowej chory czuje duży ucisk na pęcherz
Podczas kolki nerwowej chory czuje duży ucisk na pęcherz (123RF)

2. Objawy kolki nerkowej

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Ból przy kolce nerkowej jest bardzo silny, ma czasem nawet charakter rozdzierający. Zwykle rozpoczyna się w okolicach lędźwiowego, promieniuje w dół brzucha wzdłuż moczowodów, w kierunku pachwin i krocza lub w górę do łopatki. Bóle kolkowe zaczynają się dopiero wtedy, gdy kamień zatyka drogę odpływu moczu. Bólowi często towarzyszą nudności, wymioty i wzdęcia brzucha. Może również wystąpić gorączka i częste oddawanie moczu.

Domowe sposoby na kolkę
Domowe sposoby na kolkę [7 zdjęć]

Dieta matki jest bardzo ważna w przypadku karmienia piersią. Jeśli jesteś mamą karmiącą, unikaj jedzenia

zobacz galerię

3. Co robić w przypadku ataku kolki nerkowej?

Jak samemu poradzić sobie z atakiem kolki nerkowej? Najlepszym rozwiązaniem jest przyjęcie tabletki rozkurczowej i przeciwbólowej. Warto również przyłożyć do bolącej części brzucha ciepły termostat. Kolejną metodą są spacery, które wywołają wydalanie kamieni. Musisz również pamiętać, że wydalanie takich kamieni jest bardzo bolesne i przed tą czynnością warto pójść do lekarza.

Musisz to wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze