Trwa ładowanie...

Objawy łuszczycy na paznokciach. Nie ignoruj takich zmian

Avatar placeholder
29.11.2018 12:31
Łuszczyca może zaatakować paznokcie
Łuszczyca może zaatakować paznokcie (www.nejm.org)

Powszechnie znana choroba skóry, łuszczyca, atakuje zazwyczaj ręce pacjenta. Nie każdy jednak wie, że paznokcie są także narażone na jej działanie. Taki przypadek został opisany przez hiszpańskich lekarzy w "The New England Journal of Medicine".

1. Łuszczyca – choroba skóry

Łuszczyca to choroba przede wszystkim kojarzona ze skórą. Szacuje się, że zmaga się z nią ponad 1 mln Polaków. Jej najczęstszymi objawami są zmiany skórne - zgrubienia i czerwone krosty m.in. na dłoniach i łokciach, ale także w innych częściach ciała.

Zdaniem ekspertów na łuszczycę można zachorować w każdym wieku. Zazwyczaj objawy nasilają się w okresie dojrzewania lub później, między 50. a 60 rokiem życia. Istnieje kilka teorii, które wyjaśniają jej przyczynę. Żadna jednak nie została w 100 proc. potwierdzona naukowo. Możliwe więc, że wpływa na nią wiele czynników m.in. genetyka.

2. Łuszczyca paznokci

W raporcie "The New England Journal of Medicine" został opisany przypadek 28-letniego pacjenta, który zgłosił się do kliniki dermatologicznej, aby skonsultować z lekarzami zmiany, które pojawiły się w ciągu paru lat na jego paznokciach.

Zobacz film: "Fryzjerka zauważyła pierwsze objawy choroby. Po siedmiu latach dziewczyna pomaga innym"

Paznokcie chorego miały charakterystyczne wgłębienia i żółte przebarwienia. Jest to tzw. naparstkowanie paznokci spowodowane wykruszaniem się płytki. Lekarze opisujący ten przypadek, Juan Moreno-Romero i Ramon Grimalt, leczyli go specjalnym lekiem ze sterydami w formie lakieru do paznokci. Po 6-miesięcznej kuracji objawy nie nasiliły się. Co więcej, zmniejszyły się i po pewnym czasie zniknęły.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze