Trwa ładowanie...

Okłady na oczy z ziół. Kiedy są skuteczne?

 Agnieszka Gotówka
11.05.2022 14:46
Okłady na oczy z ziół. Kiedy są skuteczne?
Okłady na oczy z ziół. Kiedy są skuteczne? (https://stock.adobe.com/)

Okłady na oczy są stosowane nie tylko w celach relaksacyjnych, ale też zdrowotnych. Odpowiednio dobrane zioła dawniej były stosowane na zaczerwienione oczy. Czy jednak faktycznie działają? Sprawdźmy.

spis treści

1. Okłady na oczy a zapalenie spojówki

Zapalenie spojówek to, obok alergicznego zapalenia spojówek, jedna z częściej diagnozowanych dolegliwości z zakresu okulistyki. W przypadku zakażenia bakteryjnego, konieczne może okazać się zastosowanie kropli do oczu o miejscowym działaniu antybakteryjnym.

W przypadku zapalenia spojówek uciążliwym objawem jest uczucie pieczenia i swędzenia oka. W ich wyeliminowaniu mogą pomóc ziołowe okłady.

Czym jest i jak leczyć opryszczkowe zapalenie spojówek?
Czym jest i jak leczyć opryszczkowe zapalenie spojówek?

Opryszczkowe zapalenie spojówek jest wywoływane przez wirus opryszczki HSV 1 i najczęściej jest efektem

przeczytaj artykuł

2. Zapalenie spojówek – objawy

Zobacz film: "Za co lekarze przyznają punkty w skali Apgar?"

Jednym z pierwszych sygnałów alarmowych jest ropna wydzielina, która najpierw pojawia się w kąciku jednego oka, a po kilku dniach – drugiego. Może być jej bardzo dużo, zwłaszcza rano. Może też pojawić się ból oczu, a w lustrze zobaczymy opuchnięte powieki. Oczy będą zaczerwienione. Może też pojawić się uczucie piasku pod powiekami.

Zapalenie spojówek to choroba, która ma często charakter samoograniczający się. To oznacza, że w wielu przypadkach jej objawy mijają same po kilku dniach. Warto jednak przemywać oczy solą fizjologiczną lub ziołowymi naparami.

W tym zakresie prym wiedzie pokrzywa, właściwościktórej znane są od wieków. To pospolite ziele, przez wielu uważane za chwast, nie tylko solidnie wzmacnia organizm, ale też wspomaga jego oczyszczanie (ma właściwości moczopędne). Wykazuje też działanie antybakteryjne, stąd napar z pokrzywy sprawdzi się idealnie, jeśli zastanawiamy się, czym przemyć oko objęte stanem zapalnym.

3. Herbata z pokrzywy. Na co pomaga?

Odejdzmy jednak nieco od tematu zapalenia spojówek i spórbujmy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pokrzywa do picia to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą dbać o swoje zdrowie i urodę.

Herbata z pokrzywy:

  • wzmacnia organizm,
  • obniża poziom cholesterolu,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • zmniejsza stan zapalny,
  • działa moczopędnie,
  • wzmaga apetyt,
  • wpływa korzystnie na produkcję czerwonych krwinek,
  • wzmacnia włosy, skórę i paznokcie.

Sprawdzi się też jako naturalny specyfik na podpuchnięte oczy.

Skuteczne zioła na trądzik
Skuteczne zioła na trądzik [6 zdjęć]

Wypryski, krosty, zaskórniki pojawiające się na twarzy dostarczają wielu kompleksów. Pacjenci odwiedzają

zobacz galerię

4. Jak usunąć worki pod oczami?

Kiedy mamy podpuchnięte oczy, przyczyna takiego stanu rzeczy może być prozaiczna. Stres i zmęczenie odciskają swoje piętno na delikatnej skórze, podobnie jak zbyt mała ilość wypijanej wody i niewłaściwa dieta. Winowajcą może być też zbyt mała ilość snu.

Niekiedy jednak podpuchnięte oczy świadczą o chorobie przewlekłej. Taki objaw może pojawić się w przebiegu cukrzycy, alergii, chorób serca i nerek. Bywa też symptomem niedoczynności tarczycy, stąd nie należy go bagatelizować.

A co na podpuchnięte oczy zadziała szybko i skutecznie? Kiedy wyeliminujemy medyczną przyczynę problemu (zapalenie spojówek, alergię), wówczas warto sięgnąć po domowe sposoby. Dawniej na różnego rodzaju dolegliwości stosowano zioła, które dziś wracają do łask. Zatemjak zlikwidować wory pod oczami przy pomocy roślin?

Warto sięgnąć po wspomnianą wcześniej pokrzywę, przemywając oczy naparem 2-3 razy dziennie. Pomóc też może rumianek oraz czarna herbata. Dawniej zalecano również stosować glistnik jaskółcze ziele.

Nic jednak nie zadziała tak dobrze, jak odpowiedni styl życia. Starajmy się więc odpoczywać i jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Należy pić duże ilości wody, a jeśli pracujemy przed komputerem, pamiętać o regularnych przerwach. Warto też nie zabierać ze sobą do sypialni telefonu, bo niebieskie światło mocno obciąża wzrok.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze