Trwa ładowanie...

Olejek złodziei® na chore zatoki i przeziębienie - zastosowanie, przepis, właściwości

Avatar placeholder
08.12.2020 12:41
Olejek złodziei® na chore zatoki i przeziębienie - zastosowanie, przepis, właściwości
Olejek złodziei® na chore zatoki i przeziębienie - zastosowanie, przepis, właściwości (123rf)

Olejek złodziei® to tajemna średniowieczna mikstura, którą stosowano w XV w., by chronić się przed dżumą. Później wierzono, że zabija wirusy. Dziś jest szczególnie doceniony przez medycynę naturalną ze względu na swoje rozliczne właściwości prozdrowotne i szerokie zastosowanie. Warto zaopatrzyć się w niego na jesień i zimę - świetnie sprawdzi się w przeziębieniach, zapaleniu zatok czy ostrego kataru, które mogą dopaść dzieci w sezonie infekcyjnym.

spis treści

1. Olejek chytrych kupców

Legenda głosi, że w 1413 roku we Francji, gdy ludzie umierali na ulicach z powodu dżumy, zwanej też "czarną śmiercią", czterech podstępnych rabusiów postanowiło okradać zmarłych. Zostali jednak schwytani i postawieni przed sądem królewskim. Władca zapytał ich, jak to możliwe, że dotykają zmarłych z powodu dżumy, a nie zarażają się chorobą. Złodzieje zdradzili mu, że nacierają stopy, dłonie i skórę wokół ust tajemniczym olejkiem o wielu prozdrowotnych właściwościach. W ten sposób olej został doceniony na królewskim dworze i stosowany przez francuskich lekarzy w leczeniu wielu dolegliwości.

Czy kupcy korzystali z tajemnic magii tworząc olejek?

Zobacz film: "Czy suche dłonie mogą być objawem COVID-19?"

Nic z tych rzeczy. Mieli wiedzę na temat prozdrowotnych właściwości przypraw, ziół i kwiatów. Na ich bazie stworzyli olejek. Wielu lekarzy francuskich przez lata z niego korzystało, wierząc, że może ochronić ludzi przed wieloma chorobami.

W latach 90. Gary Yang podczas badań nad olejkami eterycznymi postanowił odtworzyć tę tajemną mieszankę. Stwierdził, że powstało aż 17 odmian olejków złodziei, a każda z nich zawiera różne olejki i proporcje. W końcu udało mu się ustalić mieszankę najbardziej zbliżoną do tradycyjnej. W medycynie naturalnej olejek doceniany jest do dzisiaj.

## Proste składniki – wielokierunkowe działanie

Co zatem zawiera mieszanka złodziei, że lekarze tak mu zaufali? Kilka olejków, a każdy z nich ma konkretne działanie lecznicze, natomiast w połączeniu jest one spotęgowane, stąd wykazuje rozliczne właściwości.

  • olejek goździkowy (Syzygium aromaticum) – działa rozgrzewająco i kojąco,
  • olejek cynamonowy (Cinnamomum verum) – ma właściwości antybakteryjne i energetyzujące,
  • olejek eukaliptusowy (Eucalyptus globulus) – działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo, kojąco; przyspiesza gojenie się ran,
  • olejek cytrynowy (Citrus limon) – wykazuje działanie relaksacyjne,
  • olejek rozmarynowy (Rosmarinus officinalis) – działa antybakteryjnie i stymulująco.

2. Szerokie zastosowanie olejku złodziei. Doskonały na przeziębienia i katar

Wiemy już, jakie działanie ma olejek złodziei®. Teraz pojawia się pytanie, jak z niego korzystać? Zaczęliśmy sezon jesienny, infekcyjny, dlatego warto zacząć od zastosowania, które może sprawdzić się w przeziębieniach u dzieci, a także w przypadku zapalenia zatok czy ostrego kataru.

Doskonały do inhalacji podczas przeziębienia i nie tylko

Regularne inhalacje na bazie olejku złodziei udrożnią zatoki i drogi oddechowe. Aby je przygotować, wystarczy dodać kilka kropel olejku do garnka lub miski z parującą wodą. Pochylamy się nad miską, głowę zakrywamy ręcznikiem. Wdychamy parę przez kilka minut. Inhalacje warto powtarzać codziennie lub co drugi dzień aż do momentu zauważenia wyraźnej poprawy.

Olejek złodziei ma również inne cenne zastosowania:

Relaksuje ciało podczas masażu

Dzięki swoim właściwościom relaksacyjnym olejek może być stosowany również w masażu – w celu zmniejszenia napięcia mięśni. Najlepiej dodać kilka kropel do bazy, której używamy do masażu – na przykład innego olejku. Specjaliści zalecają, aby stężenie olejku eterycznego w mieszance do masażu mieściło się w przedziale 3-5 proc. jego objętości.

Przed stosowaniem olejku na skórę, warto wcześniej wykonać test sprawdzający, czy nie pojawia się reakcja alergiczna na któryś ze składników. Wystarczy nanieść niewielką ilość olejku na przedramię i poczekać ok. 30 minut. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, lepiej zrezygnować z jego stosowania.

Składnik domowych kosmetyków

Olejek złodziei® ma bardzo dobry wpływ na skórę dzięki właściwościom kojącym i nawilżającym, dlatego jego niewielką ilość warto dodawać do domowej roboty kremów czy balsamów.

Przed zastosowaniem warto dokładnie zapoznać się z informacjami, jaką ilość stosować w konkretnym przypadku. Warto również pamiętać, że to mocno skoncentrowany olej, dlatego nie zaleca się stosować go w nadmiarze.

3. Jak samodzielnie zrobić olejek złodziei®?

Aby korzystać z cennych właściwości olejku złodziei, musimy go najpierw przygotować. Pierwszy krok to zaopatrzenie się w potrzebne produkty:

  • buteleczka z ciemnego szkła o pojemności ok. 10 ml,
  • 40 kropli olejku goździkowego,
  • 35 kropli olejku cytrynowego,
  • 20 kropli olejku cynamonowego,
  • 15 kropli olejku eukaliptusowego,
  • 10 kropli olejku rozmarynowego.

Wszystkie olejki należy ze sobą dokładnie wymieszać. Miksturę najlepiej przechowywać w zaciemnionym miejscu. Olejku nie zaleca się rozcieńczać. Szczególnie na jesień, w sezonie infekcyjnym i w dobie pandemii, warto korzystać z dobrodziejstw olejku złodziei.

Zobacz także: Podejrzewasz, że twoje dziecko jest zakażone koronawirusem SARS-CoV-2? Podpowiadamy, co robić, a czego unikać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze