Opryszczka u dzieci
Opryszczkę wywołuje wirus Herpes Simplex Virus typu 1 (HSV1). Objawia się ona swędzeniem i pieczeniem w okolicy warg. Nosicielem wirusa jest niemalże każdy człowiek, ale u większości pozostaje od uśpiony. Uaktywnia się w stanach obniżonej odporności organizmu.
Opryszczka u dzieci ma różny przebieg w zależności od wieku dziecka. Dla noworodków i niemowląt infekcja wirusem Herpes simplex virus może być nawet śmiertelna. U starszych dzieci jest to stan niewymagający leczenia, w wielu przypadkach nie daje na tyle ostrych objawów, by rodzice zauważyli zakażenie. Najczęściej do zainfekowania dochodzi do drugiego roku życia dziecka. Wirus pozostaje w organizmie już na zawsze i jest się jego nosicielem przez całe życie.
1. Objawy opryszczki u dzieci
Małe dzieci dość rzadko zarażają się wirusem opryszczki, a to dzięki przeciwciałom otrzymywanym od matki (jeśli karmi piersią) przez pierwsze 6 miesięcy życia. U noworodków i niemowląt (do 6 tygodnia życia) początkowo (2-12 dni od zakażenia, po okresie inkubacji wirusa) pojawiają się niezbyt nasilone objawy obejmujące:
- temperaturę około 38 st. C lub więcej,
- brak apetytu,
- rozdrażnienie,
- jeden lub więcej pęcherzyków na skórze.
Niestety, gdy objawy się zaostrzają i gorączka się podnosi, dziecko zarażone wirusem opryszczki może też dostać drgawek. Objawy pierwszej fazy zakażenia nie powinny pozostać bez interwencji lekarskiej. Nowo narodzone dziecko może nie poradzić sobie ze zwalczeniem wirusa. A on może doprowadzić do uszkodzeń mózgu, oczu i innych organów lub nawet śmierci dziecka.
U starszych dzieci opryszczka nie daje już tak silnych i niebezpiecznych objawów. Mogą pojawić się niezbyt nasilone dolegliwości, takie jak:
- dyskomfort w jamie ustnej,
- stan zapalny dziąseł,
- gorączka,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- ból gardła.
Po 7-10 dniach objawy przechodzą, a wirus przechodzi w stan uśpienia. Niestety, pozostaje on w organizmie przez całe życie, a więc w czasie stresu, zwiększonej ekspozycji na słońce, gorączki może powodować pojawianie się opryszczki na wargach lub twarzy dziecka.
2. Leczenie opryszczki u dzieci
U noworodków i niemowląt opryszczka wymaga hospitalizacji. W szpitalu podaje się leki przeciwwirusowe. Aby uniknąć tego zagrożenia dla życia dziecka, jeszcze przed jego urodzeniem kobieta, która miała kiedykolwiek w życiu (wirus opryszczki pozostaje w organizmie na zawsze) objawy opryszczki narządów płciowych, powinna skonsultować się z lekarzem. Do zakażenia wirusem może dojść w czasie porodu. Rozwiązaniem może być w tym przypadku poród poprzez cesarskie cięcie.
U starszych dzieci leczenie zależy od objawów. Jeśli opryszczka jest widoczna i bolesna – stosuje się miejscowe leki. Jeśli objawy nie są dokuczliwe, czeka się, aż opryszczka sama przejdzie. Należy jednak pamiętać, aby dziecko nie dotykało wykwitu opryszczkowego i często myło ręce. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się wirusa na inne części ciała.
3. Zapobieganie opryszczce
Zasady higieny noworodków i niemowląt to także podstawowe zasady zapobiegania infekcji wirusem opryszczki. Dorośli zakażeni wirusem mogą być nosicielami, nawet o tym nie wiedząc. Przed przewijaniem noworodka należy więc zawsze umyć ręce. Jeśli na ustach kogoś z rodziny pojawi się opryszczka, nie może on całować dziecka, aby go nie zarazić. Nie można także oblizywać dziecku smoczka ani pić z tych samych kubków czy używać tych samych łyżek.