Trwa ładowanie...

Opryszczka narządów płciowych w ciąży

Zarażenie opryszczką narządów płciowych w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka. Opryszczka narządów płciowych wywoływana jest w 95% przypadków przez wirus opryszczki typu 2 (HSV2 – Herpes simplex virus typ 2). W przebiegu choroby mogą wystąpić zmiany skóry i błon śluzowych w okolicach intymnych. Szczególne niebezpieczeństwo niesie ze sobą wirus HSV2 u kobiet w ciąży, gdyż może wywoływać zakażenia wewnątrzmaciczne oraz powikłania u płodu. Największe ryzyko zakażenia dziecka wirusem występuje podczas porodu naturalnego.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

spis treści

1. Objawy zakażenia HSV2

Opryszczka w czasie ciąży
Opryszczka w czasie ciąży

Zarażenie opryszczką narządów płciowych w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka.

zobacz galerię

Objawy opryszczki płciowej są bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Pojawia się gorączka, ból, swędzące owrzodzenia na narządach płciowych, pieczenie i napięcie skóry. U osób z zaburzeniami funkcji układu immunologicznego infekcja może przebiegać znacznie ostrzej. Wirusem HSV2 można zarazić się tylko poprzez

kontakt seksualny (genitalny, analny, oralny) z osobą zainfekowaną. Niestety, symptomy wirusa nie zawsze są widoczne i partner seksualny może nie być świadomy, że jest nosicielem wirusa HSV2, którym zaraża innych. Szacuje się, że około 70% przypadków przeniesienia wirusa na zdrową osobę występuje wtedy, kiedy nie widać żadnych objawów.

Ponadto, opryszczkę narządów płciowych może wywoływać też wirus HSV1, który zazwyczaj powoduje opryszczkę wargową. Opryszczka narządów płciowych spowodowana wirusem HSV1 nawraca mniej regularnie. Po kilku dniach lub tygodniach od zarażenia się wirusem pojawiają się powierzchniowe owrzodzenia i pęcherzyki wypełnione płynem, które po kilku dniach pękają, pozostawiając niewielkie blizny. Zmiany skórne u mężczyzn najczęściej umiejscawiają się na napletku, żołędzi i trzonie prącia, a u kobiet – na łechtaczce, wargach sromowych, w pochwie lub na szyjce macicy. Dodatkowo, pęcherze mogą wystąpić u obu płci na pośladkach i w okolicy odbytnicy.

Zarażenie się wirusem HSV2 w ciąży jest bardzo groźne dla płodu. Jeśli opryszczka narządów płciowych pojawi się u ciężarnej tuż przed porodem, lekarz-położnik zaleca zwykle cesarskie cięcie. Chodzi o to, by zminimalizować ryzyko zakażenia noworodka wirusem w trakcie akcji porodowej. Wirus HSV2 może bowiem prowadzić u dziecka do poważnych zmian w centralnym układzie nerwowym. Co ważne, raz przechorowana opryszczka narządów płciowych nie daje odporności na wirusa. HSV2 przechodzi w stan uśpienia i do końca życia dziecka „zagnieżdża się” w zwojach nerwowych. Największe niebezpieczeństwo dla maluszka pojawia się wówczas, gdy matka zostaje zainfekowania tuż przez wyznaczonym terminem porodu. Pierwsze zakażenie skutkuje bowiem bardzo silnymi objawami chorobowymi, co uprawdopodabnia przekazanie dziecku wirusa, który może okazać się śmiertelny dla szkraba.

2. Profilaktyka opryszczki narządów płciowych

Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia wirusem opryszczki narządów płciowych jest abstynencja seksualna lub pozostawanie w stałym związku i podejmowanie kontaktów seksualnych z jednym partnerem, u którego wcześniej wykonany test na obecność wirusa HSV2 wskazał wynik negatywny. Używanie prezerwatyw nie chroni przed wirusem HSV2. Prezerwatywa zmniejsza ryzyko infekcji, ale nie daje 100% gwarancji, gdyż nie wszystkie zakażone miejsca i okolice narządów płciowych (np. pośladki) są osłonięte. Jeżeli kobieta planuje zajście w ciążę, warto, by upewniła się, czy nie jest zakażona opryszczką narządów płciowych. W tym celu wystarczy wykonać proste badanie.

Należy zakupić specjalny zestaw do pobrania materiału wraz z analizą laboratoryjną. W trakcie badania ginekologicznego lekarz za pomocą zakupionego zestawu pobiera materiał do badania, a następnie wysyła go do laboratorium molekularnego, w którym zostanie przeanalizowany. Całe badanie trwa około 10 dni roboczych. Podjęcie wczesnego leczenia pomaga zapobiec replikacji wirusa HSV2. Pamiętaj, kiedy jesteś w ciąży i zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek zmiany w obrębie narządów płciowych, niezwłocznie udaj się do lekarza. Od twojej czujności może zależeć bowiem zdrowie twojego dziecka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.