Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Opryszczka wargowa – skuteczne leczenie

Avatar placeholder
01.06.2017 14:40
Opryszczka wargowa – skuteczne leczenie
Opryszczka wargowa – skuteczne leczenie

Jeśli wierzyć statystkom, ponad 80 proc. ludności jest zakażone wirusem HSV typu 1, który powoduje opryszczkę wargową. Pomimo że tak duży odsetek populacji jest zakażony, nie wszyscy chorują na opryszczkę. Warto wiedzieć, jak leczyć tę dolegliwość, jaki lek jest skuteczny i jak się przed nią bronić.

spis treści

1. Jak można zarazić się opryszczką wargową?

Zarażenie opryszczką wargową nie jest specjalnie skomplikowane. Wirus może przenosić się przez pocałunek, a nawet używanie tych samych sztućców i naczyń. Przenika on przez błonę śluzową do komórek nerwowych. To, czy wirus HSV się ujawni, zależy od kilku czynników.

Wirus HSV może rozwinąć się poprzez pocałunek
Wirus HSV może rozwinąć się poprzez pocałunek (123RF)

Może to nastąpić, kiedy nosiciel jest narażony na:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

• przemęczenie;

stres;

przeziębienie;

grypę;

• niedożywienie;

miesiączkę;

• przegrzanie lub wyziębienie.

2. Przebieg zakażenia opryszczką

Zakażenie ma charakterystyczny przebieg. Kiedy opryszczka wargowa się ujawni, chory zaczyna czuć swędzenie. Pojawia się też zaczerwienienie. Występują drobne pęcherzyki, które wypełnia płyn surowiczy. Zaczynają one pękać i w tym momencie pojawia się ból i piecznie. Następnie tworzą się strupki lub jeden strup, które wysychają i swędzą. Opryszka wargowa znika bez śladu. Trzeba pamiętać, aby nie zdrapywać swędzących strupków, gdyż może to doprowadzić do pojawienia się blizn, a nawet do przeniesienia wirusa w inne części twarzy. W taki sposób można przenieść wirus opryszki wargowej do oka, co może spowodować nawet opryszczkowe zapalenie opon mózgowych.

3. Leczenie opryszki wargowej

Z racji tego, że opryszczka wargowa jest chorobą wirusową, nie działają na nią antybiotyki. Objawy utrzymują się od kilku dni do kilku tygodni. Aby szybko pozbyć się opryszczki na ustach, należy użyć odpowiedniego lekarstwa. Dobry lek na opryszczkę sprawi, że zniknie ona bardzo szybko. Najczęściej stosowane są specjalne maści. Można nakładać je w każdym etapie na miejsce zmienione chorobowo. Po rozprowadzeniu maści należy umyć ręce. Preparat nakładamy kilka razy dziennie, zgodnie z informacjami na ulotce dołączonej do lekarstwa. Maści mają biały kolor i zabarwiają miejsce, w którym zostały nałożone. Sprawia to, że opryszczka jest widoczna. Aby tego uniknąć, można stosować specjalne plastry na opryszczkę, które przyklejane są na chore miejsce. Jest to bardzo skuteczny lek i dodatkowo chroni zarażone miejsce przed bakteriami, zanieczyszczeniami i przeniesieniem opryszki w inne miejsce.

Musisz to wiedzieć

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze