Jak leczyć opryszczkę?
Opryszczkę wywołuje wirus HSV-1 i HSV-2. Ten pierwszy najczęściej atakuje górne części ciała – wargi, jamę ustną, gardło. Drugi najczęściej wywołuje zakażenie narządów płciowych. Jakie zmiany wywołuje wirus opryszczki? Jak należy leczyć dolegliwość? Czy wirus opryszczki może być niebezpieczny?
1. Wirus opryszczki – objawy i zagrożenie
Wirus opryszczki uaktywnia się poprzez swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie danego miejsca. Następnie pojawiają się pęcherze z surowicą. To w nich umiejscowiony jest wirus. Po pęknięciu pęcherza zakażenie innych miejsc, jeżeli nie będziemy ostrożni, jest bardzo prawdopodobne. To samo dotyczy zarażenia innych osób. Szczególną uwagę należy zwrócić, aby nie przenieść wirusa opryszczki na oczy. Może to skutkować nawet utratą wzroku.
Dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia jest opryszczka zapalenia opon mózgowych i mózgu. Zdarza się ona jednak niezmiernie rzadko.
2. Leczenie opryszczki
Najczęściej opryszczka atakuje okolice warg. Wszelki kontakt z miejscem zapalnym powinien być zakończony dokładnym myciem rąk. Wykwity wirusa po kilku dniach przysychają i pojawiają się na nich strupy. Nie należy ich jednak rozdrapywać. Po jakimś czasie same odpadną. Jeżeli będziemy próbować coś z nimi zrobić, może dojść do zakażenia bakteryjnego.
Na opryszczkę na ustach należy stosować maści i leki przeciwwirusowe. Działają one w pierwszym stadium choroby. Specjalne plastry, choć nie mają w sobie żadnego leku, nie pozwalają, aby zmiany skórne rozprzestrzeniły się na inne części ciała. Ważne jest także, aby po nałożeniu maści dokładnie umyć ręce i nie aplikować preparatu, dotykając tubką zakażonej części ciała.
W przypadku zakażenia wirusem HSV-2 narządów płciowych, należy skontaktować się z lekarzem. Najczęściej są wówczas przepisywane leki doustne i specjalne maści.
3. Kiedy wirus opryszczki się uaktywnia?
Po zakażeniu nosicielem wirusa opryszczki pozostaje się do końca życia. Przez większość czasu wirus pozostaje w uśpieniu. Atakuje, gdy nasz organizm jest osłabiony, gdy nie dostarczamy mu odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych. Sprzyjającym czasem, gdy wirus wychodzi ze stanu uśpienia, jest także okres infekcji, przeziębienie, choroba, przemarznięcie lub przegrzanie organizmu. Wirus może również zaatakować kobiety w czasie menstruacji.
Musisz to wiedzieć
4. Zapobiegać, zamiast leczyć
Jak w przypadku wielu chorób lepszym rozwiązaniem jest zapobieganie niż samo leczenie. Dlatego, chcąc uchronić się przed kolejnym atakiem opryszczki, warto dbać o zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość ruchu i dostarczanie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, które działają przeciwutleniająco i podnoszą naszą odporność. W przypadku, gdy jeden z domowników ma opryszczkę, należy dbać o to, aby nie korzystać z tych samych ręczników, sztućców i kubków. Na czas zakażenia należy również zrezygnować z pocałunków i kontaktów seksualnych.