Skuteczne domowe metody na przeziębienie
Nie zawsze, gdy dopada nas przeziębienie, od razu idziemy do lekarza. Niekiedy chcemy wyleczyć się domowymi sposobami. Które z nich skutecznie zwalczą chorobę, nim ta się rozwinie? Jakie jest ich działanie?
Typowymi objawami przeziębienia mogą być katar, kaszel, zatkany nos, chrypa, podrażnione gardło i gorączka. Warto pamiętać, że powodują je wirusy, więc wszystko to, co je osłabia, będzie dla nas korzystne. Domowe sposoby na przeziębienie potrafią złagodzić objawy, obniżyć temperaturę i poprawić samopoczucie. Jeżeli jednak po kilku dniach nie widzimy poprawy, a wręcz przeciwnie – czujemy się gorzej – należy skonsultować się z lekarzem.
1. Jakie są skuteczne domowe sposoby na radzenie sobie z przeziębieniem?
1.1. Gorąca kąpiel
Wirusy najlepiej rozwijają się w temperaturze 33–34 st. C. W wyższej temperaturze rozmnażają się znacznie wolniej. Gorąca kąpiel może być na początku przeziębienia nie tylko praktyczna, ale również przyjemna. Jeżeli dodamy do niej kilka kropli olejku, na przykład eukaliptusowego, udrożnimy zatkany nos.
1.2. Herbata z sokiem z malin lub z imbirem
Gorąca herbata z imbirem lub z sokiem malinowym również działa na przeziębienie. Sok z malin działa przeciwgorączkowo, a imbir zawiera substancje przeciwzapalne. W celu przygotowania herbaty z imbirem należy obrać go ze skórki, pokroić w cienkie plasterki i zalać w szklance gorącą wodą. Następnie pozostawiamy go na 15 minut pod przykryciem. Do herbaty można dodać obraną ze skórki i pokrojoną w plasterki cytrynę.
1.3. Mleko z miodem lub z czosnkiem
Bardzo popularną metodą na przeziębienie jest picie mleka z miodem lub z czosnkiem. Ważne jest jednak to, jaki miód wybierzemy. Na gorączkę i suchy kaszel dobrze sprawdza się miód lipowy, który działa przeciwgorączkowo i wykrztuśnie. Miód akacjowy pomoże natomiast na złagodzenie objawów przeziębienia, a miód rzepakowy i wrzosowy sprawdzi się przy stanach zapalnych dróg oddechowych. Nie należy jednak przesadzać z ilością mleka z miodem. Wystarczy wypić tę miksturę raz dziennie.
1.4. Maści rozgrzewające
Maść rozgrzewająca może zawierać ekstrakt z eukaliptusa, mentol, kamforę lub tymianek. Można ją wcierać w klatkę piersiową lub w plecy, ale również wdychać opary z maści, które odtykają nos i łagodzą kaszel. Maści rozgrzewające nie są przeznaczone dla dzieci poniżej 5 r.ż. i nie można wcierać ich więcej niż 2–4 razy na dobę.
1.5. Gorący rosół
Gorący rosół od lat jest uznawany za jeden ze sposobów na przeziębienie. Naukowcy udowodnili, że ma on korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Zawiera bowiem karnozynę – peptyd, który poprawia nastrój. Pomimo że rosół nie działa bezpośrednio na infekcję, to jednak daje nam siłę, abyśmy ją zwalczyli.
1.6. Zioła na przeziębienie
Musisz to wiedzieć
Ostatnim proponowanym skutecznym sposobem na przeziębienie są zioła. Majeranek, tymianek, eukaliptus, szałwia, rumianek, pietruszka, czarny bez lub dziewanna łagodzą kaszel, a także katar. Co więcej, mają działanie przeciwgorączkowe. Na bazie ziół można stworzyć wywary oraz herbaty. Wystarczy, że łyżkę suszonych ziół zalejemy gorącą wodą i pozostawimy pod przykryciem na 10 minut. Następnie dodajemy do smaku plasterek cytryny i łyżeczkę miodu.