Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Opryszczka - czym jest?

Avatar placeholder
08.06.2021 12:48
Opryszczka - czym jest?
Opryszczka - czym jest?

Opryszczkę wywołuje wirus HSV1 i HSV2. Najczęściej pojawia się ona w okolicach ust. Przechodząc raz opryszczkę, nasz organizm wytwarza niezbędne przeciwciała i potrafi ponownie ją zwalczyć. Jak objawia się zakażenie opryszczką? Jak ją leczyć i jak możemy jej zapobiec?

spis treści

1. Jak objawia się zakażenie opryszczką?

Opryszczka ma postać niewielkich pęcherzyków zapalnych. Umieszczone są zazwyczaj w skupisku na wardze i w jamie śluzowej ust. Każdy z pęcherzy wypełniony jest surowicą, następnie ropą. Z czasem pęcherzyki ulegają wysuszeniu i pojawia się na nich strupek. Pierwsze objawy opryszczki możemy zaobserwować po tygodniu od kontaktu z osobą zakażoną. Przed pojawieniem się pęcherzy z wydzieliną możemy czuć swędzenie i pieczenie.

Opryszczka to skupisko małych pęcherzy zapalnych
Opryszczka to skupisko małych pęcherzy zapalnych (123RF)

2. Gdzie może pojawić się opryszczka?

Najczęstszym miejscem pojawienia się opryszczki są usta. Może ona jednak pojawić się również:

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

• w jamie ustnej i gardle;

• na narządach płciowych;

• narządach wzroku;

• na skórze.

Wyróżniamy również opryszczkę zapalenia mózgu i opryszczkę opon mózgowych.

3. Opryszczka jamy ustnej i dziąseł

Opryszczka jamy ustnej i dziąseł częściej pojawia się u dzieci. Objawia się wysoką gorączką, gorszym samopoczuciem, brakiem apetytu i obolałymi dziąsłami, na których pojawiają się pęcherzyki. Mogą wystąpić one również w jamie ustnej, na wargach. W ostrych przypadkach zakażenie może trwać około tygodnia, a całkowite zagojenie można zaobserwować po dwóch tygodniach.

4. Opryszczkowe zapalenie gardła

Opryszczkowe zapalenie gardła częściej dotyka osoby dorosłe niż dzieci. Najczęściej zapalenie jest spowodowane wirusem HSV-1, ale może je wywołać również wirus HSV-2. Pierwsze objawy to gorączka, gorsze samopoczucie, ale również ból mięśni i gardła. Pęcherze pojawiają się na tylnej ścianie gardła i na migdałkach.

5. Opryszczka na narządach płciowych

Do zakażenia opryszczką narządów płciowych może dojść po kontakcie seksualnym. Pierwszym objawem jest ból głowy i mięśni. Pęcherze występują na prąciu, niekiedy również na mosznie i na wewnętrznej części ud. U kobiet lokują się na wargach sromowych, wewnętrznej części ud oraz kroczu, w pochwie i na szyjce macicy. Jeżeli dojdzie do stosunku analnego z nosicielem opryszczki, pęcherze mogą pojawić się na odbytnicy.

6. Jak leczyć opryszczkę?

Opryszczkę możemy leczyć miejscowo specjalnymi maściami lub nanosrebrem w sprayu. Leczenie opryszczki antybiotykiem lub maścią z antybiotykiem nie przyniesie rezultatów, gdyż jest to zakażenie wirusowe. Co więcej, stosowanie antybiotyków w tej sytuacji może jedynie wydłużyć czas leczenia. Jeżeli zakazimy się opryszczką narządów płciowych, wówczas zalecane są leki doustne. Warto również wzmocnić organizm w witaminę B1 oraz B2. Specjalne maści nakłada się na zakażone miejsce. Opryszczka to wirus, który raz pokonany może powrócić. Niestety, nie stworzono przeciw niemu szczepionki, która uchroniłaby nas przed ponownym zachorowaniem.

Musisz to wiedzieć

Chcąc zapobiegać opryszczce, warto wzmocnić odporność organizmu poprzez dietę bogatą w witaminy, warzywa i owoce. W okresie letnim zalecane jest także stosowanie pomadki do ust z filtrem. Jeżeli jesteśmy nosicielem opryszczki narządów płciowych, należy stosować prezerwatywy lateksowe i poinformować o tym partnera.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze