Fazy rozwoju opryszczki
Opryszczka wywoływana jest przez wirus HSV1. Pojawia się, gdy nasz organizm jest osłabiony i najczęściej występuje na ustach. Bardzo łatwo można zarazić się tym wirusem, nawet przez bezpośredni kontakt z zarażoną osobą. Jakie są fazy rozwoju opryszczki?
1. Czynniki, które sprzyjają rozwojowi opryszczki
Wirus HSV1 przedostaje się do organizmu poprzez błonę śluzową. Najczęściej na początku pozostaje w fazie uśpienia. Uaktywnia się jedynie wskutek pewnych czynników. Zatem, jakie czynniki wywołują opryszczkę? Jednym z ważniejszych jest osłabienie organizmu. Opryszczka nęka nas w szczególności jesienią bądź zimą, bardzo często również, gdy jesteśmy przeziębieni. Wirus HSV1 budzi się bardzo często, gdy uszkodzimy błonę śluzową, np. przy wizycie u dentysty. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi opryszczki jest długotrwałe przebywanie na zimnym powietrzu bądź przy promieniowaniu UV.
2. Fazy rozwoju opryszczki
Faza I – uciążliwe swędzenie. Najczęściej występuje na skórze nosa bądź wargach, choć zdarza się również, że opryszczka zaatakuje nasz podbródek. Jest to stopień prodromalny, czyli faza mrowienia. Gdy na tym etapie podejmiemy leczenie, najczęściej nie pojawia się pęcherzyk i nie rozwija się infekcja.
Faza II – zaczerwienienie i lekka opuchlizna. Plamka na naszych ustach zaczyna się powiększać. Zauważamy w jej wnętrzu płyn surowiczy, który wypełniony jest wirusami.
Faza III – bolesny pęcherzyk. Gdy nie zaczniemy działać w drugiej fazie, dochodzi do fazy trzeciej, w której na naszych ustach pojawia się bolesny pęcherzyk. Często bywa tak, że powstaje skupisko małych, wodnych krostek, które mogą tworzyć jeden duży pęcherzyk. Z tej krostki na ustach z czasem zaczyna sączyć się płyn – jest to płyn wypełniony bakteriami. W fazie trzeciej najłatwiej jest o zarażenie. W tym czasie raczej musimy uważać na bliski kontakt z drugą osobą, jak również nie powinniśmy dotykać pęcherzyka. Opryszczka w trakcie tego etapu sprawia wiele bólu.
Faza IV – zasychanie wykwitów. Na tym etapie tworzą się strupki na ustach, co oznacza, że nasza rana się goi. Musisz zachować ostrożność, ponieważ są one bardzo delikatne i łatwo o ich zerwanie, co powoduje ból. Oczywiście, kiedy zdrapujemy strupki, opryszczka goi się o wiele wolniej.
Musisz to wiedzieć
Opryszczka jest dość uciążliwą dolegliwością. Na pewno nie jest zbyt estetyczną chorobą, jak również znacząco wpływa na stosunki towarzyskie, ponieważ trzeba uważać, aby nie zarazić drugiej osoby. Jak dotąd nie odkryto leku na wirusa HSV1, ale można zapobiec jego częstemu uaktywnianiu się poprzez stosowanie pewnych zasad.