Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Jak walczyć z opryszczką wargową?

Avatar placeholder
09.07.2019 10:40
Jak walczyć z opryszczką wargową?
Jak walczyć z opryszczką wargową? (123rf)

Opryszczka wargowa nie należy do zakażeń groźnych. Niebezpieczne mogą być jednak powikłania po niej. Dlatego nie należy bagatelizować tego wirusa i trzeba przestrzegać podstawowych zasad, gdy już się pojawi, a także dbać o to, aby zapalenie nie powróciło. Jakie są objawy opryszczki wargowej? Jak wygląda leczenie? Jak możemy uniknąć nawrotów dolegliwości?

spis treści

1. Objawy opryszczki wargowej

Opryszczka wargowa objawia się z początku swędzeniem, napięciem skóry oraz pieczeniem. Kolejnym etapem jest pojawienie się zaczerwienienia, następnie na wargach ukazują się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które po około tygodniu pękają. Warto wówczas zwrócić szczególną uwagę na higienę i nie dopuścić, aby płyn surowiczy przedostał się do oczu lub na inne osoby. To w nim bowiem znajduje się niebezpieczny wirus.

Objawy opryszczki wargowej to swędzenie i pieczenie skóry, w okolicy ust
Objawy opryszczki wargowej to swędzenie i pieczenie skóry, w okolicy ust (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Po kolejnym tygodniu pęcherzyki wysychają i tworzą się strupki. Nie należy ich zdrapywać, gdyż możemy doprowadzić do zakażenia bakteryjnego, a tym samym do wydłużenia leczenia.

2. Czy opryszczka wargowa jest zaraźliwa?

Tak, opryszczka jest zakażeniem zaraźliwym. Wystarczy jeden pocałunek, aby wirus przeniósł się na drugą osobę. Opryszczka przenosi się drogą kropelkową, zatem osoba zakażona nie powinna jeść tymi samymi sztućcami, pić z tego samego kubka, co osoba zdrowa. Co więcej, osoba, która raz zachoruje na opryszczkę, staje się nosicielem wirusa do końca życia. Czeka on tylko na osłabienie organizmu, aby znów się uaktywnić.

Choroby zakaźne wieku dziecięcego
Choroby zakaźne wieku dziecięcego [7 zdjęć]

Gorączka trzydniowa (inaczej trzydniówka lub rumień nagły) rozpoczyna się nagle i równie nagle mija.

zobacz galerię

3. Powikłania po opryszczce

Opryszczka sama w sobie nie jest groźna. Warto jednak wiedzieć, że może mieć bardzo niebezpieczne powikłania, takie jak opryszczkowe zapalenie opon mózgowych. Jest ona również niebezpieczna dla kobiet w ciąży i dzieci.

Musisz to wiedzieć

4. Jak leczyć opryszczkę wargową?

Leczenie opryszczki wargowej polega na działaniach miejscowych. Możemy stosować maści przeciwzapalne i przeciwwirusowe, płyny do przemywania oraz specjalne kremy. Chcąc uniknąć w przyszłości ponownego zakażenia opryszczką, należy wzmocnić odporność organizmu, na przykład stosując dietę bogatą w witaminy. Zakażenie może również uaktywnić się podczas silnego stresu, dlatego warto go unikać lub nauczyć się sobie z nim radzić. Warto również unikać przegrzewania organizmu, jak również jego gwałtownego wychłodzenia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze