Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Wirus opryszczki – jak się go pozbyć?

Avatar placeholder
11.03.2024 13:52
Wirus opryszczki – jak się go pozbyć?
Wirus opryszczki – jak się go pozbyć?

Opryszczka zwana jest także febrą i jest chorobą skórną zakaźną. Wirusy, które ją wywołują, to HSV1 i HSV2. Pierwszy odpowiada za chorobę w górnych partiach organizmu, a drugi doprowadza do zmian w narządach płciowych. Bardzo często zdarza się, że człowiek jest nosicielem tego wirusa, ale nawet o tym nie wie. Według badań około 80 proc. ludzi na całym świecie jest nosicielem wirusa, a połowa z tych osób ma objawy choroby.

spis treści

1. Objawy zakażenia wirusem HSV1

  • Wykwity na skórze;
  • Pęcherzyki są piekące, bolesne i swędzące;
  • W pęcherzykach gromadzi się płyn surowiczy;
  • W następnym etapie pęcherzyki wypełniają się ropą, a później zmieniają się w strupy.
Opryszczka to bolące małe pęcherzyki na skórze
Opryszczka to bolące małe pęcherzyki na skórze (123RF)

Tego rodzaju wirus może atakować nie tylko skórę twarzy, ale także spojówkę, rogówkę oka. Odnotowuje się przypadki, kiedy wirus przeniósł się na błony śluzowe, dlatego diagnozuje się także opryszczkę jamy ustno-gardłowej. Rzadkim przypadkiem jest niebezpieczne dla życia opryszczkowe zapalenie opon mózgowych i mózgu. Dlatego przy zakażeniu bardzo ważne jest, aby zachować właściwą higienę, nie dotykać palcami zakażonego miejsca.

2. Objawy zakażenia wirusem HSV2

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Jest to wirus, który uaktywnia opryszczkę narządów płciowych. Do zakażenia dochodzi drogą płciową. Wirus u mężczyzn atakuje cewę moczową i prąci. W przypadku mężczyzn homoseksualnych odnotowuje się przypadki opryszczkowego zapalenia odbytnicy. U kobiet zmiany zachodzą w okolicach szyjki macicy, pochwy i warg sromowych. W tych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa-wenerologa.

3. W jakich sytuacjach wirus się uaktywnia?

Musisz to wiedzieć

Czy można uchronić się przed wirusem opryszczki? Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową w trakcie bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną. Nie wolno korzystać z tych samych ręczników, sztućców, naczyń, co osoba chora. Ważna jest zbilansowana dieta bogata w składniki wpływające na odporność. Można także włączyć suplementację minerałów i witamin. Ważne witaminy to A, C, E, a minerały – cynk i selen.

Pomogą również naturalne produkty, np. sok z aronii, jeżówki purpurowej czy wyciąg z aloesu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze