Trwa ładowanie...

Skuteczne sposoby na opryszczkę

Opryszczka może pojawić się w różnych miejscach: na ustach i wtedy jest to opryszczka wargowa, w jamie ustnej lub w okolicach nosa. Może wystąpić też na narządach płciowych. Kiedy pojawia się opryszczka, pierwszym odruchem jest szukanie lekarstwa.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

spis treści

1. Jak leczyć opryszczkę?

Z racji tego, że w chwili obecnej wirus opryszczki nie może być całkowicie usunięty z organizmu, nie ma skutecznej tabletki na opryszczkę. Można jedynie przeciwdziałać pojawieniu się objawów opryszczki lub leczyć objawy, które się pojawią. Jeśli pojawi się opryszczka wargowa można udać się do lekarza. W przypadku opryszczki narządów płciowych, zalecana jest konsultacja lekarska.

Na opryszczkę nie ma skutecznego leku
Na opryszczkę nie ma skutecznego leku (123RF)

Objawy opryszczki można leczyć przy użyciu kremów lub maści na opryszczkę. W przypadku opryszczki wargowej warto stosować plastry na opryszczkę, które znacznie przyspieszają leczenie objawów i są wygodne w stosowaniu.

2. Jak pozbyć się opryszczki na stałe?

Pozbycie się opryszczki na stałe nie jest możliwe. Ale można zminimalizować pojawianie się jej nieprzyjemnych objawów. Aby zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia opryszczki warto zadbać o:

• Zdrowy tryb życia i zdrową dietę. Dieta powinna być zbilansowana i bogata w witaminy i składniki odżywcze. Należy spożywać surowy czosnek i produkty zawierające witaminę C. Warto zrezygnować też z papierosów i alkoholu. Warto też zadbać o codzienną aktywność fizyczną i ograniczenie ilości stresu. Także zdrowy sen pozwoli na uniknięcie nawrotu choroby.

• Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Promienie UV mogą być odpowiedzialne za nawrót objawów opryszczki.

• Zastosowanie metod łagodzących objawy opryszczki. Doskonale do tego nadają się okłady z lodu stosowane na miejsce zaatakowane przez opryszczkę. Okłady takie łagodzą objawy opryszczki. Można też stosować okłady z olejku z drzewa herbacianego zmieszanego z oliwą z oliwek. Taki okład przykładamy do miejsca zmienionego chorobowo. Pomaga on w łagodzeniu objawów opryszczki i przyspiesza gojenie się pęcherzyków.

Musisz to wiedzieć

• Zapobieganie przenoszeniu się wirusa HSV. Jest to bardzo ważne, gdyż jeden rodzaj wirusa może przenieść się na różne części ciała. Dlatego jeśli mamy styczność z zainfekowanym miejscem należy unikać dotykania innych części ciała i konieczne umyć ręce.

Lek. Izabela Lenartowicz
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.