Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Skuteczne sposoby na opryszczkę

Avatar placeholder
08.06.2021 12:49
Skuteczne sposoby na opryszczkę
Skuteczne sposoby na opryszczkę

Opryszczka może pojawić się w różnych miejscach: na ustach i wtedy jest to opryszczka wargowa, w jamie ustnej lub w okolicach nosa. Może wystąpić też na narządach płciowych. Kiedy pojawia się opryszczka, pierwszym odruchem jest szukanie lekarstwa.

spis treści

1. Jak leczyć opryszczkę?

Z racji tego, że w chwili obecnej wirus opryszczki nie może być całkowicie usunięty z organizmu, nie ma skutecznej tabletki na opryszczkę. Można jedynie przeciwdziałać pojawieniu się objawów opryszczki lub leczyć objawy, które się pojawią. Jeśli pojawi się opryszczka wargowa można udać się do lekarza. W przypadku opryszczki narządów płciowych, zalecana jest konsultacja lekarska.

Na opryszczkę nie ma skutecznego leku
Na opryszczkę nie ma skutecznego leku (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Objawy opryszczki można leczyć przy użyciu kremów lub maści na opryszczkę. W przypadku opryszczki wargowej warto stosować plastry na opryszczkę, które znacznie przyspieszają leczenie objawów i są wygodne w stosowaniu.

2. Jak pozbyć się opryszczki na stałe?

Pozbycie się opryszczki na stałe nie jest możliwe. Ale można zminimalizować pojawianie się jej nieprzyjemnych objawów. Aby zminimalizować ryzyko ponownego wystąpienia opryszczki warto zadbać o:

• Zdrowy tryb życia i zdrową dietę. Dieta powinna być zbilansowana i bogata w witaminy i składniki odżywcze. Należy spożywać surowy czosnek i produkty zawierające witaminę C. Warto zrezygnować też z papierosów i alkoholu. Warto też zadbać o codzienną aktywność fizyczną i ograniczenie ilości stresu. Także zdrowy sen pozwoli na uniknięcie nawrotu choroby.

• Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Promienie UV mogą być odpowiedzialne za nawrót objawów opryszczki.

• Zastosowanie metod łagodzących objawy opryszczki. Doskonale do tego nadają się okłady z lodu stosowane na miejsce zaatakowane przez opryszczkę. Okłady takie łagodzą objawy opryszczki. Można też stosować okłady z olejku z drzewa herbacianego zmieszanego z oliwą z oliwek. Taki okład przykładamy do miejsca zmienionego chorobowo. Pomaga on w łagodzeniu objawów opryszczki i przyspiesza gojenie się pęcherzyków.

Musisz to wiedzieć

• Zapobieganie przenoszeniu się wirusa HSV. Jest to bardzo ważne, gdyż jeden rodzaj wirusa może przenieść się na różne części ciała. Dlatego jeśli mamy styczność z zainfekowanym miejscem należy unikać dotykania innych części ciała i konieczne umyć ręce.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze