Trwa ładowanie...

Maść na opryszczkę

Preparaty na opryszczkę mają za zadanie łagodzenie objawów. Pęcherzyki na ustach są dość nieestetyczne, pękają, tworząc strupki. Objawy są często bolesne. Wśród kosmetyków wyróżniamy plaster, tabletki i krem na opryszczkę. Która jednak maść jest najlepsza?

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Powstawanie opryszczki wargowej

Za opryszczkę wargową odpowiada wirus opryszczki, który działa aktywnie w stanach obniżonej odporności bądź niedoboru witaminy B2. Czynnikami sprzyjającymi są również: wyziębienie organizmu, przegrzanie, grypa, stres, niedożywienie. Wirusem opryszczki można zarazić się już w wieku dziecięcym, by przez kolejne lata pozostawać w uśpieniu. Zdarza się, że u niektórych osób wirus nie uaktywni się wcale.

Za opryszczkę wargową odpowiada wirus opryszczki
Za opryszczkę wargową odpowiada wirus opryszczki (123RF)

2. Leczenie opryszczki wargowej

Najlepszą maścią na opryszczkę jest maść cynkowa. Zawarty w niej kwas salicylowy osusza skórę i działa przeciwświądowo. Maść cynkową stosujemy 1–2 razy dziennie, pod warunkiem że nie mamy uczulenia na salicylany bądź cynk.

Opryszczka na ustach – domowe sposoby:

  • osuszanie pęcherzyka poprzez zastosowanie pasty do zębów, rozgniecionej i zamoczonej w wodzie aspiryny, soli, wody utlenionej;

  • stosowanie naparów z szałwii, a nawet proszku do pieczenia;

  • sięganie po kompresy z nagietka.

Maść na opryszczkę powinna zostać zaaplikowana na samym początku choroby, 1–2 dnia, gdy zakażone miejsce swędzi, piecze i wywołuje nieprzyjemne uczucie. Krem stosujemy więc wtedy, gdy jeszcze nie ma pęcherzyka. Lek na opryszczkę można aplikować również później, gdy zmiana uwidacznia się, ale jego działanie nie będzie już tak skuteczne jak na początku.

Musisz to wiedzieć

Leki na opryszczkę wargową nie są zbyt kosztowne i każdy chory może po nie sięgnąć. Najczęściej są to produkty dostępne bez recepty.

Lek. Izabela Lenartowicz
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.