Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Wrotycz a opryszczka

Avatar placeholder
01.06.2017 14:41
Wrotycz a opryszczka
Wrotycz a opryszczka

Na opryszczkę zachorować może każdy. Kiedy pojawia się ta dolegliwość, domowe metody leczenia czasem bywają skuteczne. Także w kuracji chorób przenoszonych drogą płciową można czasem skorzystać z takich sposobów. Warto wiedzieć, że do leczenia opryszczki używany jest wrotycz. Działa on też na gorączkę i reumatyzm. Stosowany był przez naszych przodków. Jeszcze niedawno jego właściwości lecznicze budziły jednak pewne wątpliwości i nie były potwierdzone.

spis treści

1. Jak działa wrotycz pospolity?

Wrotycz jest rośliną, która należy do rodziny astrowatych. Jego właściwości lecznicze znane są od dawna, gdyż wykorzystywany jest on w medycynie ludowej. Był stosowany w leczeniu chorób skóry, reumatyzmu, stłuczeń, zwichnięć, a także do pobudzania menstruacji i leczenia histerii. Także w przypadku, kiedy pojawia się opryszczka, domowe sposoby opierają się często właśnie na wrotyczu. Dlatego też naukowcy z Wielkiej Brytanii i Hiszpanii postanowili zbadać jego skuteczność w walce z opryszczką.

Wrotyczu to roślina używana do leczenia opryszczki
Wrotyczu to roślina używana do leczenia opryszczki (123RF)

2. Leczenie opryszczki narządów płciowych przy użyciu wrotycza

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Naukowcom udało się zidentyfikować we wrotyczu pospolitym kilka związków, które wykazują silne działanie przeciwutleniające. Powszechnie wiadomo, że przeciwutleniacze znacznie przyspieszają proces gojenia się ran, więc można je zastosować podczas leczenia wyprysków skórnych oraz zmian o charakterze pęcherzyków i owrzodzeń. Są one często typowymi objawami opryszczki narządów płciowych. W chwili obecnej klasyczne lekarstwa na opryszczkę stają się mniej skuteczne, gdyż wirus wywołujący schorzenie ma zdolność do mutowania, w wyniku czego staje się odporny na coraz więcej lekarstw.

3. Badania nad wrotyczem

W wyniku badań nad wrotyczem udało się ustalić, które jego części mają działanie antywirusowe. Analizy skierowane były na działanie wrotycza pospolitego na opryszczkę. Okazało się, że partenolid nie jest jedynym składnikiem rosliny, który skutecznie działa przeciwko opryszczce narządów płciowych. Takie działanie mają też kwas 3,5-dwukawoilochinowy oraz aksylaryna, które również są obecne we wrotyczu.

Musisz to wiedzieć

Potwierdzono więc skuteczność wrotycza w leczeniu opryszczki. Oczywiście niezbędne są dalsze badania. Jednak dzięki temu być może już niedługo możliwe będzie stworzenie nowego lekarstwa skutecznie zwalczającego opryszczkę. Daje to nadzieję wszystkim zmagającym się ze schorzeniem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze