Tajemnicza choroba atakuje wątroby dzieci. Kolejne przypadki w Polsce
Lekarze na całym świecie alarmują o kolejnych przypadkach ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Niestety, jak dotąd przyczyna tego stanu nie jest znana, a naukowcy starają się rozwiązać zagadkę, co stoi za zachorowaniami. Co ciekawe wśród prawdopodobnych przyczyn wymienia się SARS-CoV-2 i adenowirusy. W rozmowie z WP Parenting prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS tłumaczy, jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców.
1. Zapalenie wątroby u dzieci o nieznanej przyczynie
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Europie od kwietnia odnotowano ponad 200 przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci o nieznanej przyczynie. U niektórych pacjentów konieczne były także przeszczepy wątroby.
Niestety również w Polsce lekarze informują o małych pacjentach, u których zdiagnozowano tajemnicze zapalenie wątroby. Pierwszy przypadek miał miejsce w Krakowie, a dwaj następni pacjenci trafili do Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu.
- Mieliśmy w ostatnim miesiącu dwójkę takich dzieci z zapaleniem wątroby o nieustalonej etiologii. W obu przypadkach przebieg był łagodny, bez cech niewydolności. Próby wątrobowe uległy normalizacji i dzieci wróciły do domu - mówi dr hab. Ewelina Gowin z Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka.
Dwoje dzieci w wieku około dwóch lat trafiły do lekarza z objawami nieżytu żołądkowo-jelitowego (wymiotami i biegunką). Jak dodaje lekarka w rozmowie z TVN24, objawem, który zaniepokoił rodziców, była żółtaczka. Dopiero po wykonaniu niezbędnych badań okazało się, że dzieci mają niewydolne wątroby.
2. Co może być przyczyną?
Lekarze i naukowcy na całym świecie próbują dojść przyczyny ostrego stanu. Jak zaznacza w rozmowie z WP Parenting prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wiadomo, że nie jest on powodowany przez znane nam obecnie wirusy zapalenia wątroby, czyli hepatitis A, B, C, D lub E.
- Przeprowadzono bardzo szeroką diagnostykę w celu eliminacji udziału poszczególnych wirusów, które mogłyby mieć cokolwiek wspólnego z zapaleniem wątroby, czyli cały panel wirusów hepatitis od A do E. Wykluczono także wirusa Epsteina-Barra, cytomegalowirusa – mówi.
Dlatego też naukowcy próbują ustalić inne prawdopodobne przyczyny ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Wśród najczęściej wymienianych w publikacjach naukowych potencjalnych wirusów można trafić na SARS-CoV-2, adenowirusa lub współdziałanie ich obu.
- Bierze się pod uwagę różne scenariusze, m.in. wcześniejsze zakażenie SARS-CoV-2, który może ustalić swój rezerwuar, np. w jelitach. Najnowsza hipoteza mówi o aktywności tego wirusa jako superantygenu wzmacniającego odpowiedź immunologiczną – mówi prof. Szuster-Ciesielska. - Jeśli u dziecka pojawi się teraz adenowirus, a są one szeroko rozpowszechnione, to może on dodatkowo potęgować te reakcje zapalne prowadzące w efekcie do immunopatologii objawiającej się ostrym zapaleniem wątroby. Ta właśnie hipoteza została niedawno przedstawiona w pracy opublikowanej w "The Lancet" – dodaje.
3. Koronawirus a ostre zapalenie wątroby u dzieci
Publikacje naukowe z całego świata informują o przypadkach ostrego zapalenia wątroby, których jedynym wspólnym czynnikiem było to, że wszystkie dzieci były zakażone lub przeszły COVID-19. Czy zatem ostre zapalenie wątroby u dzieci może być powikłaniem po zakażeniu SARS-CoV-2?
- Badania serologiczne wykazały, że większość z tych dzieci była albo w trakcie, albo po przejściu COVID-19. U większości tych dzieci potwierdzono też obecność adenowirusa. Wiadomo, że SARS-CoV-2 upośledza odporność. Powoduje on zmniejszenie populacji limfocytów cytotoksycznych, czego dowodzą najnowsze badania. Potrafi się także ukrywać w układzie chłonnym jelit i tam przebywać przez dłuższy czas. Współdziałanie dwóch wirusów: SARS-CoV-2 i adenowirusów jest bardzo poważnie brane pod uwagę – mówi prof. Szuster-Ciesielska.
Ponadto trzy czwarte pacjentów z ostrym zapaleniem wątroby to dzieci do piątego roku życia. Jest to również grupa, która nie jest szczepiona przeciw COVID-19.
4. Ostre zapalenie wątroby u dzieci - objawy
Specjaliści jednak nie wykluczają, że może to być również nowy typ adenowirusa, nowy wariant koronawirusa lub całkowicie nowy patogen. Prof. Szuster-Ciesielska zaznacza jednak, że ważne jest, aby lekarze byli świadomi, że zapalenie wątroby może pojawić się podczas zakażenia SARS-CoV-2 lub po przejściu COVID-19. Istotne jest wykonanie testów wątrobowych u pacjentów, u których poprawa stanu zdrowia nie przebiega zgodnie z oczekiwaniami.
- Dzieci mogą przechodzić COVID-19 bezobjawowo, a zdarzały się też przypadki zapalenia wątroby właśnie u takich osób. Dlatego należy zwracać uwagę na wszelkie objawy, nawet jeśli wcześniej nie stwierdzono u dziecka objawowego zakażenia SARS-CoV-2 – tłumaczy. - Podwyższona temperatura, biegunka, wymioty. Rodzice powinni się natychmiast zgłosić do lekarza, jeśli do tego dojdzie także zażółcenie białkówki czy skóry. To właśnie dowodzi nieprawidłowej pracy wątroby – dodaje.
Badania nad przyczyną tajemniczego zapalenia wątroby u dzieci trwają. Dodatkową trudnością, przed którą stają naukowcy, jest fakt, że wirusy mogą powodować łagodną chorobę u jednej osoby, a cięższą u drugiej. Dlatego też, jeśli u dziecka wystąpi niepokojący objaw jak np. biegunka, wymioty i gorączka należy udać się do specjalisty. Szybka diagnoza może uratować życie.
Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl