Trwa ładowanie...

Tajemnicza choroba atakuje wątroby dzieci. Kolejne przypadki w Polsce

 Maria Krasicka
17.05.2022 10:25
Naukowcy pracują nad ustaleniem przyczyn ostrego zapalenia wątroby u dzieci
Naukowcy pracują nad ustaleniem przyczyn ostrego zapalenia wątroby u dzieci (GettyImages)

Lekarze na całym świecie alarmują o kolejnych przypadkach ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Niestety, jak dotąd przyczyna tego stanu nie jest znana, a naukowcy starają się rozwiązać zagadkę, co stoi za zachorowaniami. Co ciekawe wśród prawdopodobnych przyczyn wymienia się SARS-CoV-2 i adenowirusy. W rozmowie z WP Parenting prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS tłumaczy, jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców.

spis treści

1. Zapalenie wątroby u dzieci o nieznanej przyczynie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Europie od kwietnia odnotowano ponad 200 przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci o nieznanej przyczynie. U niektórych pacjentów konieczne były także przeszczepy wątroby.

Niestety również w Polsce lekarze informują o małych pacjentach, u których zdiagnozowano tajemnicze zapalenie wątroby. Pierwszy przypadek miał miejsce w Krakowie, a dwaj następni pacjenci trafili do Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Poznaniu.

- Mieliśmy w ostatnim miesiącu dwójkę takich dzieci z zapaleniem wątroby o nieustalonej etiologii. W obu przypadkach przebieg był łagodny, bez cech niewydolności. Próby wątrobowe uległy normalizacji i dzieci wróciły do domu - mówi dr hab. Ewelina Gowin z Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Dwoje dzieci w wieku około dwóch lat trafiły do lekarza z objawami nieżytu żołądkowo-jelitowego (wymiotami i biegunką). Jak dodaje lekarka w rozmowie z TVN24, objawem, który zaniepokoił rodziców, była żółtaczka. Dopiero po wykonaniu niezbędnych badań okazało się, że dzieci mają niewydolne wątroby.

2. Co może być przyczyną?

Lekarze i naukowcy na całym świecie próbują dojść przyczyny ostrego stanu. Jak zaznacza w rozmowie z WP Parenting prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wiadomo, że nie jest on powodowany przez znane nam obecnie wirusy zapalenia wątroby, czyli hepatitis A, B, C, D lub E.

- Przeprowadzono bardzo szeroką diagnostykę w celu eliminacji udziału poszczególnych wirusów, które mogłyby mieć cokolwiek wspólnego z zapaleniem wątroby, czyli cały panel wirusów hepatitis od A do E. Wykluczono także wirusa Epsteina-Barra, cytomegalowirusa – mówi.

Dlatego też naukowcy próbują ustalić inne prawdopodobne przyczyny ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Wśród najczęściej wymienianych w publikacjach naukowych potencjalnych wirusów można trafić na SARS-CoV-2, adenowirusa lub współdziałanie ich obu.

- Bierze się pod uwagę różne scenariusze, m.in. wcześniejsze zakażenie SARS-CoV-2, który może ustalić swój rezerwuar, np. w jelitach. Najnowsza hipoteza mówi o aktywności tego wirusa jako superantygenu wzmacniającego odpowiedź immunologiczną – mówi prof. Szuster-Ciesielska. - Jeśli u dziecka pojawi się teraz adenowirus, a są one szeroko rozpowszechnione, to może on dodatkowo potęgować te reakcje zapalne prowadzące w efekcie do immunopatologii objawiającej się ostrym zapaleniem wątroby. Ta właśnie hipoteza została niedawno przedstawiona w pracy opublikowanej w "The Lancet" – dodaje.

3. Koronawirus a ostre zapalenie wątroby u dzieci

Publikacje naukowe z całego świata informują o przypadkach ostrego zapalenia wątroby, których jedynym wspólnym czynnikiem było to, że wszystkie dzieci były zakażone lub przeszły COVID-19. Czy zatem ostre zapalenie wątroby u dzieci może być powikłaniem po zakażeniu SARS-CoV-2?

- Badania serologiczne wykazały, że większość z tych dzieci była albo w trakcie, albo po przejściu COVID-19. U większości tych dzieci potwierdzono też obecność adenowirusa. Wiadomo, że SARS-CoV-2 upośledza odporność. Powoduje on zmniejszenie populacji limfocytów cytotoksycznych, czego dowodzą najnowsze badania. Potrafi się także ukrywać w układzie chłonnym jelit i tam przebywać przez dłuższy czas. Współdziałanie dwóch wirusów: SARS-CoV-2 i adenowirusów jest bardzo poważnie brane pod uwagę – mówi prof. Szuster-Ciesielska.

Ponadto trzy czwarte pacjentów z ostrym zapaleniem wątroby to dzieci do piątego roku życia. Jest to również grupa, która nie jest szczepiona przeciw COVID-19.

4. Ostre zapalenie wątroby u dzieci - objawy

Specjaliści jednak nie wykluczają, że może to być również nowy typ adenowirusa, nowy wariant koronawirusa lub całkowicie nowy patogen. Prof. Szuster-Ciesielska zaznacza jednak, że ważne jest, aby lekarze byli świadomi, że zapalenie wątroby może pojawić się podczas zakażenia SARS-CoV-2 lub po przejściu COVID-19. Istotne jest wykonanie testów wątrobowych u pacjentów, u których poprawa stanu zdrowia nie przebiega zgodnie z oczekiwaniami.

- Dzieci mogą przechodzić COVID-19 bezobjawowo, a zdarzały się też przypadki zapalenia wątroby właśnie u takich osób. Dlatego należy zwracać uwagę na wszelkie objawy, nawet jeśli wcześniej nie stwierdzono u dziecka objawowego zakażenia SARS-CoV-2 – tłumaczy. - Podwyższona temperatura, biegunka, wymioty. Rodzice powinni się natychmiast zgłosić do lekarza, jeśli do tego dojdzie także zażółcenie białkówki czy skóry. To właśnie dowodzi nieprawidłowej pracy wątroby – dodaje.

Badania nad przyczyną tajemniczego zapalenia wątroby u dzieci trwają. Dodatkową trudnością, przed którą stają naukowcy, jest fakt, że wirusy mogą powodować łagodną chorobę u jednej osoby, a cięższą u drugiej. Dlatego też, jeśli u dziecka wystąpi niepokojący objaw jak np. biegunka, wymioty i gorączka należy udać się do specjalisty. Szybka diagnoza może uratować życie.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze