Trwa ładowanie...

Mandarynki chronią przed rakiem wątroby. Włącz je do diety

Avatar placeholder
13.12.2018 07:59
Sok z mandarynek może zapobiegać nowotworom wątroby
Sok z mandarynek może zapobiegać nowotworom wątroby (123rf.com)

Sezon na mandarynki w pełni. Ten niewielki pomarańczowy owoc jest bogaty w składniki odżywcze, które mogą chronić m.in. przed rakiem wątroby. Dlaczego jeszcze warto jeść mandarynki?

1. Bogactwo naturalnych składników

Mandarynki są dobrym źródłem witaminy C, a także cennych flawonoidów i przeciwutleniaczy: naringeniny, naringiny, hesperetyny, karotenów, ksantyn i luteiny.

Przeciwutleniacze, dzięki zdolności do neutralizacji wolnych rodników, chronią komórki przed uszkodzeniami i opóźniają procesy starzenia. Witamina C dodatkowo działa przeciwwirusowo, przyśpiesza gojenie ran i wspomaga układ odpornościowy.

W mandarynkach znajdziemy też rozpuszczalne i nierozpuszczalne włókna celulozy, hemicelulozy, a także pektyny, które zapobiegają wchłanianiu cholesterolu w jelitach. Dzięki zawartości potasu mandarynki obniżają też ciśnienie krwi.

2. Właściwości antynowotworowe mandarynek

Zobacz film: "Co się stanie, jeśli będziesz jeść mandarynki codziennie?"

Badania przeprowadzone w Japonii wykazały, że mandarynki mogą obniżać ryzyko rozwoju raka wątroby. Wszystko dzięki zawartym w mandarynkach karotenoidom. Naukowcy podawali sok z mandarynki pacjentom z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Okazało się, że pacjencji, którzy pili sok mieli mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór.

Mandarynki mają też wysoki poziom limonenu. Substancja ta przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka sutka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze