Owsiki
Owsiki to pasożyty organizmu człowieka. Najczęściej zakażone tymi robakami są dzieci, głównie w wieku przedszkolnym i szkolnym. Te robaki z grupy nicieni pasożytują w jelicie grubym człowieka. Choroba wywołana przez nie to owsica. Główny objaw owsicy to świąd odbytu. Dzieci oraz rodziceczęsto nie zdają sobie sprawy o zakażeniu tym robakiem. Niestety nieleczone owsiki niosą ze sobą także poważne powikłania.
1. Zakażenie owsikami
Owsiki to robaki, które bytują głównie w jelicie grubym człowieka. Czasami można je spotkać w okolicach schyłku jelita cienkiego.
Do zakażenia owsikami dochodzi w większości przypadków drogą pokarmową. Jaja przenoszone są z brudnych rąk do pokarmu, po czym dostają się wraz z nim do przewodu pokarmowego. Jaja mogą dostać się także drogą wziewną do organizmu. Osiadają bowiem na cząsteczkach kurzu i wraz z nimi są wdychane. Najczęściej owsikami zakażają się dzieci, bowiem one często zapominają o prawidłowej higienie rąk.
O zakażenie nie jest zbyt trudno, bowiem samica owsika składa ok. 12 tysięcy jaj. Często także dochodzi do wtórnego zakażenia u dzieci, które przenoszą jaja z okolic odbytu przez brudne ręce do pokarmu.
2. Objawy zakażenia owsikami
Głównym objawem zakażenia owsikiem jest swędzenie odbytu i jego okolic, szczególnie w nocy. W tym czasie bowiem samica owsika wędruje w okolice odbytu, aby złożyć tam swoje jaja. Uczucie świądu powoduje rozdrażnienie, niepokój, utrudnia zasypianie i zaburza normalny sen. U dzieci często pojawia się nerwowość, irytacja, roztargnienie czy bóle głowy. U dziewcząt może pojawić się również swędzenie sromu. Do innych objawów, w ciężkich postaciach choroby, zalicza się bóle brzucha, nudności i wymioty, zapalenie skóry czy wysypkę.
Owsica niesie ze sobą także możliwość ujawnienia się powikłań. Głównie, gdy długotrwale nie jest ona leczona. Należą tutaj: zapalenie wyrostka robaczkowego, zmiany skórne w okolicach odbytu, przewlekle występujące stany zapalne okolic pochwyi sromu.
3. Diagnostyka i leczenie owsicy
Jeżeli występują objawy owsicy, w celu potwierdzenia choroby należy udać się do lekarza, aby uzyskać skierowanie na badanie kału. W pobranej próbce kału wykrywane są jaja pasożyta. Oprócz tego wykonuje się badanie zeskrobin (warstwy naskórka) z okolicy odbytu pacjenta, w celu identyfikacji ewentualnie występujących jaj owsików. Dostępne są także specjalne pałeczki, którymi pobiera się próbkę z odbytu dwie godziny po zaśnięciu, po czym oddaje się ją do analizy w laboratorium analitycznym. Przy pozytywnych wynikach badań należy podjąć czynności lecznicze. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią higienę – jak najczęściej myć ręce, zmieniać często pościel, za każdym razem piorąc ją w gorącej wodzie oraz prasując. Ma to zapobiec nawrotom choroby. Jeżeli chodzi o leczenie farmakologiczne, to nie wolno leczyć się na własną rękę. Przyjmując dużą ilość leków, powoduje się wyjałowienie organizmu, prowadząc do jeszcze większego rozprzestrzeniania się pasożyta. Należy udać się do lekarza, który przepisze specjalne leki przeciwrobacze. Niestety leki doustne działają dopiero po 24 godzinach oraz powodują duże skutki uboczne. Podczas leczenia należy więc stosować kurację oczyszczającą organizm z toksyn oraz preparaty odbudowujące zniszczoną florę bakteryjną przez infekcję pasożytem.