Trwa ładowanie...

Pokonaj kaszel naturalnymi sposobami

 Agnieszka Gotówka
09.05.2023 10:25
Pokonaj kaszel naturalnymi sposobami
Pokonaj kaszel naturalnymi sposobami

Kaszel związany jest najczęściej z infekcją wirusową. Jest objawem niezwykle męczącym, choć bardzo pożądanym – to dzięki niemu chorobotwórcze drobnoustroje zostają usunięte z organizmu. Jak złagodzić kaszel naturalnymi metodami? W przypadku kaszlu nie zawsze konieczne jest podanie syropu. Czasem wystarczą domowe sposoby, dzięki którym objaw ten zostanie znacznie złagodzony. Należy jednak pamiętać, że naturalne sposoby leczenia kaszlu można stosować tylko w czasie łagodnej infekcji (przeziębienia) lub jako dodatkową metodę wspomagającą leczenie.

spis treści

1. Syropy domowej roboty

Ich receptura znana jest od lat – dawniej stosowano je jako jedną z głównych metod leczenia kaszlu. Najpopularniejsze syropy na kaszel domowej produkcji to:

• syrop z buraka – warzywo kroimy na pół, następnie w każdej z połówek należy wydrążyć dziurę, do której wsypuje się cukier; całość podgrzewa się w piekarniku;

• syrop z cebuli – warzywo kroimy w krążki, talarki lub kostkę, układamy w filiżance lub słoiku, a następnie zasypujemy cukrem; specyfik należy odstawić w ciepłe i zacienione miejsce; syrop powinien pojawić się już po godzinie;

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

• syrop z czosnku i cytryny – do soku z jednej cytryny dodaje się główkę zgniecionego czosnku, 4 łyżki miodu oraz 2 szklanki wody; specyfik należy odstawić na dwie doby.

Syropy domowej roboty są bardzo skuteczne
Syropy domowej roboty są bardzo skuteczne (123RF)

2. Odpowiednie nawodnienie

W czasie infekcji dziecko musi więcej pić (zwłaszcza jeśli chorobie towarzyszy gorączka). Podawany dziecku napój nie może podrażniać gardła, nie może być zatem gorący ani zimny. Maluch może pić wodę, herbatę z sokiem malinowym, herbatę z lipy, mleko z czosnkiem. W pokoju dziecka temperatura nie powinna przekraczać 20°C. Gdy jest cieplej, trudniej się oddycha, a suche powietrze dodatkowo podrażnia drogi oddechowe. Odpowiednie nawilżenie pomieszczeń w mieszkaniu zapewni nawilżacz powietrza. Można również powiesić na kaloryferze specjalne pojemniki lub rozwiesić wilgotne ręczniki.

3. Inhalacje

Kaszlącemu dziecku pomogą również inhalacje z soli fizjologicznej. Wykonywany z pomocą nebulizatora zabieg nawilży błonę śluzową dróg oddechowych i rozrzedzi zalegającą w nich wydzielinę. Nocą obok dziecięcego łóżeczka można postawić napar gorącej wody z dodatkiem ziół (tymianku, mięty, rumianku, majeranku) lub olejków (np. eukaliptusowego).

Musisz to wiedzieć

Gdy dziecko męczy kaszel mokry, wówczas pomocne będzie oklepywanie. Najlepiej, by pediatra pokazał ci, jak je prawidłowo wykonać. Istotne jest bowiem nie tylko ułożenie dziecka (głowa niżej niż plecy), ale również ułożenie dłoni oklepującego (powinno przypominać łódeczkę).
Naturalne sposoby leczenia kaszlu mogą jedynie wspomagać leczenie i być stosowane, gdy choroba przebiega łagodnie. Gdy pojawi się gorączka, wystąpią wymioty, dreszcze lub gdy kaszel stanie się bardzo męczący, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze