Trwa ładowanie...

Oklepywanie pleców dziecka. W czym pomaga i jak to odpowiednio robić?

 Ewa Rosiecka
08.05.2023 23:49
Oklepywanie dziecka to dobry sposób na usunięcie wydzieliny zalegającej  w drogach oddechowych
Oklepywanie dziecka to dobry sposób na usunięcie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych (Adobe Stock)

Oklepywanie pleców dziecka to dobry sposób na usunięcie wydzieliny zalegającej w płucach w czasie infekcji. Wydzielina ta stanowi duże zagrożenie dla zdrowia najmłodszych dzieci i trudno ją wyeliminować. Co prawda oklepywanie nie zlikwiduje wirusów ani bakterii, jednak znacznie utrudni dalszy rozwój choroby i przyniesie dziecku ulgę. Jak prawidłowo oklepywać dziecko? Kiedy najlepiej to robić?

spis treści

1. Dlaczego warto oklepywać plecy dziecka?

Niemowlęta i małe dzieci mają słabo rozwinięty odruch kaszlowy przez co trudniej im poradzić sobie z zalegającą wydzieliną, która spływa do ich dróg oddechowych w czasie infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Ponadto maluchy najczęściej leżą, a pozycja ta nie sprzyja odkrztuszaniu nagromadzonej wydzieliny. Dla niemowląt i małych dzieci nawet zwykły katar bywa bardzo uciążliwy. Jak temu zaradzić?

Aby ułatwić pozbycie się wydzieliny z płuc dziecka, dobrze jest oklepywać jego plecy. Wykonywanie tego zabiegu jest ważne, ponieważ pomaga dziecku szybciej wrócić do zdrowia, ułatwia oddychanie i zmniejsza ryzyko rozwinięcia się poważniejszej choroby.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wydzielina, która nie zostanie usunięta, spływa w dół dróg oddechowych, prowadząc do zapalenia oskrzeli lub płuc, co dla najmłodszych dzieci może być niezwykle groźne.

Domowe leczenie przeziębienia
Domowe leczenie przeziębienia

Chłodniejsza temperatura, wiatr, deszcz i śnieg to czas, gdy mnożą się infekcje wirusowe. Pierwsze objawy

przeczytaj artykuł

2. Jak prawidłowo oklepywać chore dziecko?

Jak we właściwy sposób oklepywać dziecko, aby przynieść mu ulgę i zapobiec rozwojowi choroby? Warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Co jest ważne?

  • właściwa pora - najlepiej oklepywać plecy dziecka rano, od razu po przebudzeniu, ponieważ wydzielina zbierała się w płucach przez całą noc; kolejny raz warto zrobić to od 15 minut do godziny po podaniu leku wykrztuśnego lub po inhalacji, a ostatni raz przed snem, by wydzielina nie przeszkadzała w nocnym odpoczynku; unikajmy jednak oklepywania po karmieniu, aby maluch nie zwrócił posiłku;
  • odpowiednia pozycja dziecka - plecki malucha najlepiej oklepywać, gdy leży na brzuchu, a jego głowa znajduje się niżej niż reszta ciała - ulatwia to odkrztuszanie; warto położyć dziecko na swoich kolanach, przytrzymując jedną ręką pod pachami, by nie spadło; jego głowa powinna znajdować się poza naszymi kolanami;
  • właściwe ubranie - pamiętajmy, aby nie oklepywać malucha na gołe plecy, ponieważ może to być dla dziecka bolesne; nie jest dobrym sposobem także oklepywanie dziecka przez grube ubranie, ponieważ to z kolei może amortyzować uderzenia; najlepszym sposobem jest oklepywanie malucha przez cienkie ubranie, np. body;
  • odpowiednia technika - nie można oklepywać pleców dziecka otwartą dłonią; powinna mieć kształt łódki, dzięki czemu uderzenia będą amortyzowane przez wytworzoną w ten sposób w dłoni poduszkę powietrzną; podczas oklepywania powinniśmy słyszeć głuchy odgłos; plecki oklepujemy od dołu do góry; oklepywanie powinno być dość silne, energiczne i miarowe; dla dziecka powinna to być raczej zabawa, niż przykrość.

3. Z jaką częstotliwością oklepywać chorego malucha?

Oklepywanie pleców malucha powinna trwać za każdym razem kilka minut, wliczając w ten czas także przerwy między seriami uderzeń. Warto robić to co 3 - 4 razy dziennie, w przypadku nieco starszych dzieci nawet 5 razy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze