Domowe leczenie przeziębienia
Chłodniejsza temperatura, wiatr, deszcz i śnieg to czas, gdy mnożą się infekcje wirusowe. Pierwsze objawy przeziębienia możemy leczyć domowymi sposobami. Jak zwalczać kaszel i katar? Jak rozróżnić rozwijającą się grypę od przeziębienia? Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?
1. Jak rozróżnić grypę od przeziębienia?
Łagodne objawy przeziębienia możemy spróbować leczyć domowymi sposobami. Czasami jednak nie wiemy, czy to, co nam dolega, to jeszcze przeziębienie czy już poważniejsza infekcja wirusowa lub bakteryjna. Dlatego warto wiedzieć, że grypa pojawia się nagle i towarzyszy jej wysoka gorączka. Dodatkowo występuje osłabiający ból mięśni, stawów i towarzyszące uczucie niemocy.
Przeziębienie z kolei rozwija się powoli, przebiega zazwyczaj łagodnie i towarzyszy mu niezbyt wysoka gorączka, katar i niekiedy drapanie w gardle. Przeziębienie można próbować zwalczyć domowymi sposobami. Leczenie grypy należy pozostawić lekarzowi. Jeżeli więc zaobserwujesz u siebie pierwsze objawy grypy, należy udać się do przychodni. Co będzie dobre na przeziębienie? Jak sobie poradzić z infekcją, zanim się na dobre rozwinie?
2. Co na przeziębienie, gdy dopada nas katar?
Na przeziębienie mogą się sprawdzić domowe sposoby. Sprawdzoną metodą na udrożnienie nosa jest inhalacja. Do nebulizatora wystarczy dodać soli fizjologicznej. Jeżeli nie mamy profesjonalnego sprzętu, możemy go zastąpić miską z wrzącą wodą. Należy dodać do niej zwykłej soli kuchennej, kilka kropli miętowych, mięty lub innych ziół. Następnie zakrywa się głowę ręcznikiem i wdycha unoszący się zapach. Skuteczność inhalacji polega na rozszerzeniu naczyń krwionośnych i zwiększeniu dopływu krwi do błon śluzowych. Poprawę samopoczucia i wzmocnienie organizmu przyniesie ciepła kąpiel, herbata z cytryną lub z sokiem malinowym.
3. Co na przeziębienie, aby wzmocnić organizm?
Podczas przeziębienia, ale również wtedy, gdy chcemy jedynie wzmocnić odporność, istotna jest zbilansowana dieta. Powinniśmy jeść produkty bogate w witaminy oraz w mikroelementy. Dostarczyć ich mogą owoce i warzywa. Warto zatem w diecie w okresie zimowym uwzględnić jabłka, rodzynki, banany. Cenny w witaminy A, B i C jest chrzan, który dodatkowo posiada związki bakteriobójcze.
4. Co na przeziębienie, gdy mamy kaszel i boli nas gadło?
Domowe sposoby na suchy kaszel to przede wszystkim maść rozgrzewająca, którą naciera się klatkę piersiową i plecy. Na mokry kaszel może pomóc syrop z czosnku. Wystarczy rozgnieść kilka ząbków, zalać je sokiem z dwóch cytryn i niewielką ilością wody. Tak przygotowany domowy syrop warto pić kilka razy dziennie. Czosnek ma dodatkowo działanie bakteriobójcze. Na ból gardła możemy sięgnąć po tabletki do ssania. Zwalczą one infekcje i stany zapalne.