Trwa ładowanie...

Przeziębienie w czasie ciąży

Avatar placeholder
24.06.2017 12:10
Przeziębienie w czasie ciąży
Przeziębienie w czasie ciąży

Układ odpornościowy jest nieco osłabiony u kobiet w ciąży, dlatego są one bardziej narażone na przeziębienie. Nie mogą jednak brać takich samych leków, jak kobiety, które nie spodziewają się dziecka. Jak zatem można leczyć przeziębienie w ciąży?

spis treści

1. Leki na przeziębienie

Będąc w ciąży, nie należy stosować żadnych leków na przeziębienie dostępnych bez recepty, zanim nie skonsultujemy się z lekarzem. Leki obkurczające błonę śluzową lub środki na kaszel, a także leki przeciwhistaminowe mogą mieć skutki uboczne dla płodu. Niekiedy lekarz może przepisać ciężarnej antybiotyk, gdy np. zdiagnozuje u niej zapalenie zatok. Istnieje bowiem grupa antybiotyków bezpiecznych w czasie ciąży. Jeżeli kobieta ma jakiekolwiek wątpliwości, czy lek nie zagrozi dziecku, zawsze może o to spytać lekarza.

W ciąży niektórych leków lepiej nie stosować
W ciąży niektórych leków lepiej nie stosować (123RF)

2. Sposoby na przeziębienie w ciąży

Zobacz film: "Aktywność fizyczna w ciąży"

Czując pierwsze objawy przeziębienia – zatkany nos, katar, osłabienie, bóle mięśni – kobieta w ciąży może na początek wypróbować kilka domowych sposobów. Po pierwsze, należy pić dużą ilość płynów, nie można bowiem dopuścić do odwodnienia. Trzeba dużo odpoczywać. Wypoczęty organizm jest silniejszy i łatwiej sobie poradzi z przeziębieniem. Spray do nosa z roztworem soli może przynieść ulgę i odetkać zatkany nos. Takie samo działanie ma kąpiel parowa.

W czasie przeziębienia w ciąży szczególnie trzeba dbać o odpowiednią dietę. Należy jeść dużo owoców i warzyw, które dostarczą naszemu organizmowi porcję witamin i go wzmocnią. Na ból gardła w ciąży może pomóc ciepła woda z miodem i cytryną. Jeżeli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni albo gdy czujemy, że nasz stan się pogarsza, należy skonsultować się z lekarzem. Lekki kaszel, katar i ból gardła mogą nie wydawać się nam groźne, ale utrzymująca się choroba może doprowadzić do poważniejszych powikłań. Dlatego nie należy lekceważyć przeziębienia, szczególnie w ciąży.

3. Jak zapobiec przeziębieniu?

Chcąc zapobiec przeziębieniu, nie tylko w ciąży, warto zadbać o zbilansowaną dietę. Trzeba pamiętać o częstym myciu dłoni i dbaniu o kondycję fizyczną. W ciąży bardzo ważne jest, aby uniknąć niedoborów składników odżywczych. Wzmocnić organizm można również poprzez sięgnięcie po odpowiednie suplementy diety. Ich stosowanie warto jednak skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Musisz to wiedzieć

4. Nie lekceważ przeziębienia w ciąży

Nawet jeżeli przeziębienie jest lekkie, nie należy go lekceważyć. Już przy pierwszych objawach należy podjąć pierwsze działania, aby zwalczyć chorobę. Kobieta w ciąży powinna przez kilka dni się oszczędzać i więcej odpoczywać. Jeżeli jednak czujemy się coraz gorzej, a przeziębienie przybiera na sile, należy iść do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.