Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Małgorzata Horbaczewska

Zapalenie zatok w ciąży

Avatar placeholder
27.04.2017 21:35
Zapalenie zatok w ciąży
Zapalenie zatok w ciąży

Najczęściej objawy przeziębienia czy grypy są lekceważone i, co gorsze – pozostają nieleczone. Zdarza się, że chorzy nie starają się nawet poznać źródła problemu ze zdrowiem. Takie postępowanie może prowadzić do nawracającego zapalenia zatok i wielu komplikacji wynikających z braku odpowiedniego leczenia dolegliwości. Często leki przepisywane po zdiagnozowaniu zapalenia zatok służą złagodzeniu fizycznych objawów, a nie pozbyciu się źródła problemu. Poza tym, lekarz powinien szczególną uwagę poświęcić lekom przepisywanym kobietom ciężarnym, ponieważ niewłaściwie dobrane medykamenty mogą mieć wpływ na zdrowie nienarodzonego dziecka i gospodarkę hormonalną przyszłej mamy.

1. Przyczyny zapalenia zatok w ciąży

10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami
10 produktów, które pomogą ci w walce z chorymi zatokami [10 zdjęć]

Problemy z zatokami mogą wynikać z długotrwałego przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, które wysusza

zobacz galerię

W wielu przypadkach, układ odpornościowy przyszłej mamy jest osłabiony, co prowadzi do częstych infekcji dróg oddechowych. W wyniku częstych stanów zapalnych, rzęski nie są w stanie usunąć śluzu gromadzącego się w drogach oddechowych tak skutecznie, jak w normalnych warunkach. Tymczasem zalegająca w gardle wydzielina jest doskonałym środowiskiem do rozwoju bakterii i wirusów. Mikroorganizmy chorobotwórcze żywią się wydzieliną, wydzielając substancje ułatwiające rozwój infekcji dróg oddechowych.

W wyniku zapalenia i przekrwienia błony śluzowej prowadzących do zalegania śluzu, u kobiety może rozwinąć się schorzenie zwane zespołem kaszlowym związanym z górnymi drogami oddechowymi. Wskutek tego schorzenia śluz spływa w dół tylnej części gardła.

Zobacz film: "Wszystko o zapaleniu zatok [Specjalista radzi]"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Objawy zapalenia zatok w ciąży

Wiele objawów charakterystycznych dla ostrego zapalenia zatokprzypomina symptomy przeziębienia czy grypy. Są to przede wszystkim:

  • ból i ucisk w okolicy twarzy, nasilający się przy pochylaniu,
  • zapchany nos,
  • katar,
  • utrata węchu,
  • kaszel/przekrwienie błony śluzowej dróg oddechowych,
  • gorączka,
  • nieprzyjemny oddech,
  • zmęczenie,
  • ból zębów.

Ostre zapalenie zatok zostaje zdiagnozowane, gdy u pacjentki pojawią się co najmniej dwa ze wspomnianych objawów oraz gęsta, zielona lub żółta wydzielina z nosa.

Zobacz także:

3. Leczenie zapalenia zatok w ciąży

W celu złagodzenia objawów zapalenia zatok można zastosować naturalne zabiegi lecznicze. W przeciwieństwie do niektórych leków są one całkowicie bezpieczne dla zdrowia matki i nienarodzonego dziecka. Są to przede wszystkim:

  • Spraye solankowe. W połączeniu z żelami do nosa przynoszą chorej natychmiastową ulgę. Zmniejszają obrzęk dróg oddechowych, uwalniają śluz zbierający się w gardle i, co najważniejsze – są bezpieczne dla kobiet w ciąży.
  • Nawadnianie organizmu. Picie dużej ilości płynów pomaga złagodzić objawy zapalenia zatok. Zapotrzebowanie organizmu na wodę znacznie wzrasta w czasie trwania ciąży, dlatego należy zwrócić uwagę na ilość wypijanych płynów. Należy unikać napojów kofeinowych (kawa, herbata), które mogą być przyczyną odwodnienia organizmu.
  • Nawilżanie powietrza. Zabiegi parowe, gorące prysznice, nawilżacze do powietrza – wilgoć w powietrzu pomaga oczyścić drogi oddechowe. Jest to bardzo ważne zimą, gdy powietrze w mieszkaniu jest szczególnie suche.
  • Unikanie alergenów. Dotyczy to przede wszystkim kobiet, u których pojawiały się reakcje alergiczne nawet przed zajściem w ciążę. Szczególnie niebezpieczny jest dym papierosowy. Należy spytać lekarza o bezpieczne leki antyhistaminowe.

Jeżeli zastosowanie wspomnianych zabiegów nie przyniosło chorej ulgi, należy poprosić lekarza o receptę na leki lub spytać o medykamenty bez recepty, które pomogą w wyleczeniu dolegliwości związanych z zapaleniem zatok.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze